|

Ulaşımdaki eşitsizlik ortadan kaldırıldı

AK Parti Sosyal İşler Başkanlığınca yapılan çalışma neticesinde Yaşlı ve Engellilerin seyahatine yönelik olarak uygulanan bazı uygulamaların oluşturduğu eşitsizlikler tespit edilmiştir.

Ak Parti Sosyal İşler Başkanlığınca yapılan çalışma neticesinde Yaşlı ve Engellilerin seyahatine yönelik olarak uygulanan Bazı illerde ücretsiz, bazı illerde yüzde elli, bazı illerde yüzde yetmiş vs. gibi olan uygulamalar ve bu uygulamaların oluşturduğu eşitsizlikler tespit edilmiştir.

 Konu ile ilgili yapılan çalışmalar ve çözüm önerileri Sayın Başbakan’a aktarılmış ve yine Sayın Başbakan’ın talimatı ile ilgili bakanlık ve Sosyal İşler Başkanlığı ile ortak bir çalışma yürütülmüştür.
 
Yürütülen çalışma neticesinde 12 Temmuz 2013 tarih ve 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun ve 4 Mart 2014 tarihinde Engelli ve Yaşlılara Ücretsiz Seyahat Hakkını düzenleyen yönetmelik sonucunda

Karta Sahip olmamak Engel değil

Engelli vatandaşlar mevcut kimlik kartlarıyla, yaşlılar ise nüfus cüzdanlarıyla uygulamadan yararlanacak. Hizmet tüm Türkiye'de geçerli olacak. Nüfus cüzdanında engel oranı yazılmış olan engelli bireyler engel oranını gösteren nüfus cüzdanları ile bu haktan yararlanabilecek. Ücretsiz seyahat hakkından refakatçisi ile birlikte yararlanmak isteyen ağır engelli vatandaşlar için, yakınları yeniden düzenlenen engelli kimlik kartları için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın İl Müdürlüklerine başvuru yapması gerekiyor.

Şehirlerarasında Yüzde Elli İndirim

65 yaş üstü vatandaşlar demiryolları ve denizyollarının şehir içi hatlarında, belediyelerin şehir içi toplu taşıma hatlarında, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz seyahat edecek. Demiryolları ve denizyollarının şehirlerarası hatlarından ise 50 indirimli yararlanacak. Ulaşımda herhangi bir saat uygulaması olmayacak. Ücretsiz veya indirimli seyahat hakkının kullandırılmaması halinde bu haktan faydalandırılmayan her kişi için mülki idare amiri tarafından toplu taşıma aracının tarifesi üzerinden elli tam bilet bedeli tutarında idari para cezası uygulanacak.

Marmaray da Uygulama Kapsamında Ücretsiz

Asrın Projesi olarak adlandırılan Asya ile Avrupa’yı denizaltından birbirine bağlayan Marmaray da uygulama kapsamında ücretsiz olacak.

Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar engelli ve Yaşlıların hayatlarını kolaylaştıracak ve rahat seyahat etmelerine olanak sağlayacak çalışma ile ilgili, “Yaşlı ve Engellilerimize yönelik başlattığımız çalışma, yayımlanan yönetmelik ile de karşılığını bularak hayata geçirildi. Yaşlılarımız, Engellilerimiz ve yakınları yaşadıkları hareket kısıtlılığı nedeniyle mağdur olmakta, toplumun diğer fertlerine göre daha fazla emek ve maliyetle toplumsal hayata katılabilmekte ve özellikle yaşlıların hareket kısıtlılıklardan dolayı ulaşım ve kişi desteğine ihtiyaçları artmaktadır. Bu kişilere gösterilen ayrıcalık fırsat eşitliğinin sağlanması adına çok önemli bir adımdır” dedi.  Hotar,  uygulamadan kimlerin nasıl yararlanacağıyla ilgili ise “Şehit ve gazi yakınlarımız şehir içi bütün ulaşımlardan ücretsiz yararlanabilecekler. 65 yaş üstü Yaşlılarımız, engellilerimiz, engellilerimize refakat eden bir kişi, şehit yakınları ve gazilerimiz artık  ücretsiz seyahat edebilecek. Uygulamaya Şehir içinde sefer yapan Halk Otobüsleri de dahil olacak ” dedi.

  • Kadın Kolları
  • Gençlik Kolları
  • AKIM
  • Yaşlılar Koordinasyon Merkezi
  • Engelliler Koordinasyon Merkezi
  • Akparti Siyaset Akademisi
  • Kütüphane
Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi : Söğütözü Caddesi No : 6 Çankaya / ANKARA . Tel: 0312 204 50 00 (Pbx) Faks : 0312 204 50 44