|

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli Gençlik Kolları 5. Olağan İl Kongresi’nde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu'nda düzenlenen Kocaeli Gençlik Kolları 5. Olağan İl Kongresi'nde konuştu.

Kuruluşundan bugüne AK Parti Kocaeli teşkilatlarında görev almış kişilere şükranlarını sunan Erdoğan, ahirete irtihal edenlere Allah'tan rahmet diledi.

Kongrede yeni görev üstlenenlere başarılar dileyen Erdoğan, 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan halk oylamasında Kocaeli'nin yüzde 57 oy oranıyla "evet" dediğini hatırlattı.  

Erdoğan, "Kocaeli, gençlik yıllarımdan beri girdiğimiz hiçbir mücadelede bizi yalnız bırakmadığı gibi, halk oylamamızda da Türkiye ortalamasının üzerinde bir 'evet' oranıyla yanımıza olduğunu göstermiştir." ifadesini kullandı. 

Türkiye'nin önünde 2019 seçimlerinin olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli'den bugüne kadarki oranların çok üzerinde bir destek beklediğini söyledi. 

"2019 VİRAJINI SAĞLAM ALAMAZSAK GELECEK ZOR OLUR"

Erdoğan, 2019'un önemine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"2023'ün adeta habercisi bir seçim yaşayacağız. Şayet 2019 virajını sağlam alamazsak gelecek zor olur. AK Parti tek başına iktidar olamayınca, kimlerin ellerini ovuşturmaya, göbek atıp oynamaya başladığını, kibirlerinden yanlarına dahi varılamadığını hep birlikte gördük, yaşadık. Neyse ki milletimizin sağduyusu, irfanı, metaneti sayesinde bu sıkıntılı dönemi kısa sürede geride bıraktık." 

Kasım ayından itibaren yeniden asli gündeme dönüldüğünü belirten Erdoğan, "2013, 2014, 2015'te farklı yol ve yöntemlerle deneyip başaramadıklarını 15 Temmuz'da silah zoruyla başarmaya kalktılar. O güne kadar sözünü sandıkta söyleyen, gövdesini seçim meydanlarında gösteren milletimiz, bir anda meydanlara, sokaklara, ölümüne ölümüne, ' caddelere dolun' dediğimizde hamdolsun köprüleri, darbecilerin yuvalandığı her deliği FETÖ'cülere, hainlere dar etti bu millet." ifadesini kullandı.

Erdoğan, Mart 2019'un daha iyi olacağını belirtti. 

"394 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GELDİ"

Zeytin Dalı Harekatı'na da değinen Erdoğan, "Bu Afrin operasyonu var ya işte bak millet aynen 15 Temmuz gibi şimdi de Afrin'e yürüyor. İşte gittim gördüm. Askerimizi, subaylarımızı, generallerimizi gördüm. Allah’ıma hamdettim. Bu sabah itibarıyla 394 terörist etkisiz hale geldi. 20 şehidimiz var, ÖSO ve Mehmetçik olmak üzere." dedi.

"Rabbimiz 'Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler ancak bilemezsiniz' buyuruyor." ifadelerini kullanan Erdoğan, Mehmetçik'in bu müjdeye ulaşırcasına, bu müjdeye kavuşurcasına Afrin'e yürüdüğünü, Allah'ın izniyle Münbiç'e yürüyeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sınırlarımızı taciz eden, bu vatana ihanet edenler bedelini ödeyecek. PKK'sı, PYD'si, YPG'si, DEAŞ'ı, FETÖ'sü, hepsi bunu ödeyecek. Onun için de bu mücadele, kararlı bir mücadele." dedi. 

Fırat Kalkanı Harekatı'nda bunun ilk örneğini verdiklerini anımsatan Erdoğan, Afrin'de de Silahlı Kuvvetlerin hükümet ile el ele bu mücadeleyi kararlı bir şekilde yürüttüğünü vurguladı. Erdoğan, "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır." dizelerini okudu. 

Erdoğan, Anadolu topraklarının bin yıldır olduğu gibi 15 Temmuz'da bir kez daha şehitlerin mübarek kanlarıyla yoğrulduğunu söyledi.

Vatanın şehit kanlarıyla yoğrulduğu zaman tarla olmaktan çıkıp vatan haline geldiğini belirten Erdoğan, bu toprakların bu şekilde vatan yapıldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarih boyunca kesintisiz mücadeleyle vatana sahip çıkıldığını yineleyerek, "Şimdi de vatanımıza sahip çıkıyoruz. Cumhuriyet tarihimiz boyunca da vatanımıza yönelik saldırılar dolayısıyla verdiğimiz mücadele hiç eksilmedi. Terör örgütleri birbiri ardına üzerimize salınarak, bin yıldır sahibi de olsak, bu topraklarda rahat bırakılmayacağımız bize hep hatırlatıldı." değerlendirmesinde bulundu.

Terörle mücadelede verilen binlerce şehidin acısının hala yüreklerde bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan, Anadolu'nun neresine gidilirse gidilsin, mezarlıklarda dalgalanan bayrakların görüldüğünü kaydetti.

Erdoğan, her bayrağın altında bir şehidin yattığını, bu mezarların onların dünyadaki makamları olduğunu vurgulayarak, "Şehitlerimiz, Rabbimizin müjdesine mazhar olarak kendilerine tahsis edilmiş manevi makamlarında, bizlerin canlarından vazgeçerek yaptıkları fedakarlığa layık olup olmadığımızı takip ediyorlar." dedi. 

"TÜM GENÇLERİMİZİ AK PARTİ'DE SİYASET YAPMAYA DAVET EDİYORUM"

Salondaki gençlere "Sizden cevap bekliyorum. Şehitlerimize layık olmak için çok çalışıyor muyuz?" diyerek seslenen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şehitlerimizin emanetine sahip çıkmak için kendimizi en iyi şekilde yetiştiriyor muyuz? Gençler, kendimizi klasik eğitim yanında, manevi eğitimde de en üst noktaya taşıyor muyuz? Hangi alanda eğitim görürse görsün, her kardeşimden beklentim, kendini çok yönlü yetiştirmesidir. Öncelikle her biriniz kendi alanınızda en mükemmele ulaşmanın çabası içinde olacaksınız.

Bunun için en az bir yabancı dili mutlaka bileceksiniz. Kendi alanınızda dünyadaki muadillerinizden asla geri kalmayacaksınız. En iyi mühendis, doktor, iktisatçı olacaksınız ama aynı zamanda ülkemizin ve milletimizin tarihini, kültürünü, güncel gelişmeleri de ihmal etmeyeceksiniz. Yıllarca ülkemizde insanlara özellikle de gençlere 'siyaset, kötü bir uğraş' gibi gösterilmeye çalışıldı. Halbuki siyaset, ülkenin geleceği için söz söyleme, fikir belirtme, irade ortaya koyma sanatıdır. Bunun için tüm gençlerimizi AK Parti'de siyaset yapmaya davet ediyorum."

AK Parti'nin seçme ve seçilme yaşını 18 olarak yasal hale getirdiğini belirten Erdoğan, AK Parti'nin kuruluşundan önce seçme yaşının 18, seçilme yaşının ise 30 olduğunu hatırlattı.

Gençlere, aynı zamanda Kur'an-ı Kerim'i en mükemmel şekilde okumaları, ibadetlerinden, ahlak ve değerlerinden de asla taviz vermemeleri yönünde çağrıda bulunan Erdoğan, "Eğer bunları yapamıyorsak şehitlerimize layık olamıyor, onların aziz ruhlarını 'muazzep ediyoruz' demektir." ifadelerini kullandı.

"OLDUĞU ANDA BERABER GİDECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Kocaeli Gençlik Kolları üyelerinin "Reis, bizi Afrin'e götür" tezahüratları üzerine, "Afrin'in kenar kıyılarına ben gittim. Komutana sordum, 'Ne durumdayız, ihtiyaç var mı?', 'Şimdilik henüz yok' dediler. Olduğu anda beraber gideceğiz." karşılığını verdi.

Konuşmasının bu kısmında Şair Arif Nihat Asya'nın "Fetih Marşı" isimli şiirinin "Yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan. Sana selam getirdim Ulubatlı Hasan'dan. El de sensin, dil de sen." dizelerini okuyan Erdoğan, "İşte bunu yapacağız." dedi.

Erdoğan, gençlerle her buluşmasında Hazreti Lokman'ın oğluna altın tavsiyelerini hatırlattığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Gençler, burayı iyi dinleyin. Rabbimiz, Hazreti Lokman'ın oğluna şu nasihatlerde bulunduğunu nasıl buyuruyor. 'Allah'a şirk koşma. Allah en gizli işleri dahi görür, bilir. Rabbine şükrettiğin gibi annene ve babana da saygılı ol. Allah'a ortak koşmadıkları sürece annene, babana itaat et. Namazını dosdoğru kıl. İyiliği emret, kötülükten sakın. Başına gelenlere sabret. Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme. Yer yüzünde böbürlenerek yürüme.

Büyüklük taslama, mutedil ol, sesini de yumuşat, alçalt.' Her bir genç arkadaşımın bu öğütlerden kendine pay çıkardığına ve hayatını buna göre düzenlediğine inanıyorum."

"BUGÜN DE BU MİRASI BİZ SÜRDÜRÜYORUZ"

Türkiye'nin, tarihinin her döneminde kendi sınırlarının çok ötesinde sorumluluklar üstlenmiş bir ülke olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Ecdadımız Güney Asya'nın uçlarından Afrika'nın derinliklerine, Avrupa'nın farklı köşelerinden Orta Asya'ya kadar her yerde bu sorumlulukların yerini getirmenin gayreti içinde olmuştur. Bugün de bu mirası biz sürdürüyoruz." diye konuştu.

Erdoğan, Suriye sınırları boyunca yaşanan tacizler, vatandaşların can ve mal güvenliğine yönelik tehditler karşısında daha fazla sabretme imkanlarının kalmadığının altını çizdi.

Bıçağın kemiğe dayandığını belirten Erdoğan, ülkede yaşayan 3,5 milyon Suriyelinin kendi evlerine dönüp, huzur içinde hayatlarını sürdürmelerini sağlamanın sorumluluğunu da hissettiklerini ifade etti.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Hatta daha da ötesi, Suriye toprakları içinde terör örgütlerinin tasallutu altında inim inim inleyen kardeşlerimizin yardımına koşmayı da görevimiz olarak görüyoruz. Zaman zaman tekrarladığım bir ifade var, ülkemizin fiziki sınırları başkadır, bizim gönül sınırlarımız bambaşkadır. 'Ellerin yurdunda çiçek açarken bizim ile kar geliyor gardaşım. Bu hududu kimler çizmiş gönlüme? Dar geliyor, dar geliyor gardaşım.' Bizim kimsenin topraklarında gözümüz yoktur ama gönül sınırlarımız içindeki hiçbir kardeşimizin mahzun kalmasına hele hele zulüm görmesine de seyirci kalamayız.

Ülkemizden binlerce kilometre uzaklıktaki Arakan Müslümanlarına sahip çıkan bir Türkiye, Hatay'ın, Kilis'in, Gaziantep'in hemen karşısındaki Suriye topraklarında yaşayan Arap, Kürt, Türkmen kardeşlerimize nasıl sırtını dönebilir? Peki, 12 bin kilometre uzaklıktan buraya gelenlere ne demeli?"

Erdoğan, Afrika'nın en ücra köşelerinde insanların yaralarını sarmanın, dertlerine derman olmanın çabası içindeki bir Türkiye'nin öz kardeşlerinin feryatlarına kulaklarını tıkayamayacağını vurguladı. Erdoğan, "Terör örgütleri dünyanın başka yerinde eylem yapınca her türlü müdahaleyi, kınamayı, tepkiyi hak ediyorlar da iş Suriye'ye gelince mi dokunulmazlık kazanıyorlar?" diye konuştu. 

Erdoğan, "İnsanlık vicdanı, Suriye'de katledilen çoğu çocuk ve kadın 1 milyon insanın karşısında nasır tuttu. Biz kendi ahlakımızdan vaz mı geçeceğiz? Asla böyle yanlış bir yola düşmedik, düşmeyeceğiz. Amerikalı, Avrupalı, Çinli için, diğer ülkeler için Suriye, Irak, Kuzey Afrika coğrafyaları ve buralarda izledikleri politikalar, günlük çıkarları bakımından elverişli gördükleri taktik bir araç olabilir ama bizim için bu coğrafyanın Karadeniz'den, Ege'den, Akdeniz'den, İç Anadolu'dan, diğer bölgelerimizden bir farkı yoktur." değerlendirmesinde bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bölücü terör örgütü bizim ne kadar düşmanımızsa bu coğrafyalardaki kardeşlerimiz de o derece onların düşmanıdır. DEAŞ denilen İslam düşmanı bu örgüt, buralardaki kardeşlerimizin ne kadar can düşmanıysa bizim için de o derece büyük bir tehdittir. Bize öz kardeşlerimizin politik hesaplara kurban edilmesine göz yummak yakışır mı? Bize masum insanların bedenlerinin ve geleceklerinin masa başında hazırlanan projelerin dolgu malzemesi gibi kullanılmasına rıza göstermek yakışır mı? Biz koskoca bir coğrafyanın, adeta sınırsız bir coğrafyanın umudu olan Türkiye'yiz. Çünkü biz arkasında yüz milyonlarca kardeşinin duası olan Türk milletiyiz. Varsa bu onurlu duruşun bir bedeli, onu ödemeye de hazırız. Nitekim tarih boyunca olduğu gibi dün çukur eylemlerinde, 15 Temmuz'da, Fırat Kalkanı'nda, bugün Zeytin Dalı Operasyonu'nda, yarın da neresi gerekiyorsa orada bu bedeli ödemekten asla çekinmeyeceğiz."

Erdoğan, "Dağlarda kar olsa da baharımız var bizim, sahrada çöl olsa da serabımız var bizim. Siyah bir kabus karartsa da afakı, yolumuza mihmandar hilalimiz var bizim. Gür çıksa ne olur nadanın baykuş sesi, gök kubbeyi titreten ezanımız var bizim. Namert elinde top, tüfek olsa da ne gam, Mehmetçik namıyla serdarımız var bizim. Aziz millettir ayağına vurulmaz pranga, hürriyete can veren şühedamız var bizim." dizelerini okudu. 

Her gecenin ardından bir sabah, her kışın ardından bir baharın mutlaka geleceğini dile getiren Erdoğan, "Yeter ki biz inancımızdan ve tarihimizden tevarüs ettiğimiz değerlerimize sıkı sıkıya sahip çıkalım. Yeter ki biz, bir olalım, iri olalım, diri olalım, hep birlikte Türkiye olalım. Bunu başardığımızda gerisi çok kolay." ifadelerini kullandı.

Kocaeli Gençlik Kolları 5. Olağan İl Kongresine, Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Genel Sekreter Fatih Şahin ile Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Hamza Dağ ve Mustafa Ataş katıldı. 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan salona girişinde, kongreye katılan gençleri selamladı, davetlilere karanfil attı. 

Erdoğan, selamlama sırasında gençlerin kendisine verdiği "Kocaeli AK Parti Gençliği" yazılı atkıyı taktı. 

Erdoğan'ın konuşması öncesinde Başbakan Yardımcısı Işık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Ecertaş ve Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan birer konuşma yaptı. 

Erdoğan'ın konuşması sırasında partili gençler, "İşte ordu, işte komutan", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" şeklinde slogan attı.

Kongre salonunda "Bir gece ansızın gelebiliriz dedik, durduk, vurduk", "Kudüs imkan değil, iman meselesidir", "Bu davanın uğrunda 15 Temmuz ruhuyla", "Bu davayla gençliğimiz feda, seninleyiz büyük usta" yazılı pankartlar yer aldı.

Erdoğan, kongre sonunda Seyfi Kestik ve Sevda Çakmak isimli iki gencin nişan yüzüklerini taktı. Erdoğan, "Ağustosa nikahı koymuşlar. Hayırlı işte acele etmek lazım. Biraz uzatmışsınız işi ama Allah hayırlısıyla tamamına erdirsin." diyerek gençlere mutluluk diledi. 

  • Kadın Kolları
  • Gençlik Kolları
  • AKIM
  • Yaşlılar Koordinasyon Merkezi
  • Engelliler Koordinasyon Merkezi
  • Akparti Siyaset Akademisi
  • Kütüphane
Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi : Söğütözü Caddesi No : 6 Çankaya / ANKARA . Tel: 0312 204 50 00 (Pbx) Faks : 0312 204 50 44