|

“Soykırıma sessiz kalmak katliama ortak olmaktır”

Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam, yazılı açıklamalarda bulundu.

Çam, Myanmar'ın Arakan eyaletinde küresel güç mücadelesi yaşandığını, stratejik açıdan önemli olan ve 2004'te doğalgaz rezervleri tespit edilen bölgede halkın, topraklarından çıkarılmaya zorlandığını belirtti.

Sistematik işkence sonucu 2012'den bu yana yaklaşık 100 bin Arakanlı'nın öldürüldüğünü, 1,5 milyon Arakanlı'nın eğitim, sağlık, mülkiyet edinme ve seyahat etme gibi vatandaşlık haklarının elinden alınarak vatansızlaştırıldığını vurgulayan Çam, 1,5 milyon Arakanlı'nın ise Bangladeş, Hindistan, Tayland ve Malezya'ya sığınmak zorunda bırakıldığına dikkati çekti.

Arakan'da yaşanan zulmün yeni olmadığını, son birkaç yüzyıldır Budist çetelerin ve ordunun, bölgede yaptıktan etnik katliamı adeta meşrulaştırdığını aktaran Çam, Arakan'da, Rohingya Müslümanlarına karşı başlatılan zulüm, işkence ve "yavaşlatılmış soykırımın" son günlerde artarak devam ettiğinin altını çizdi.

Ağustos ayından bu yana binlerce Müslümanın öldürüldüğüne, 400 bin kişinin kamplara sığındığına, Budist çetelerin, sivillerin sığındığı kampları ateşe verdiğine, kamplarda yaşayanların bir kısmının yanarak can verdiğine işaret eden Çam, dünyanın yavaşlatılmış soykırım karşısında sessizliğini bozmadığını vurguladı.

"Arakan bizler için yalnızca Arakan değil"

Arakan'da halkın umudunun tamamen tükenmesinin istendiğinin altını çizen Çam, "Budistler tarafından gerçekleştirilen soykırım 'Budist terörü' olarak isimlendirilmiyor fakat ülkede DEAŞ ve Boko Haram gibi İslam medeniyetine büyük zararlar verecek terörist bir yapılanmanın zemini hazırlanmak isteniyor. Arakan bizler için yalnızca Arakan değildir." ifadelerini kullandı.

Çam, İkinci Abdülhamit'in, Hicaz Demiryolu Projesi'ni başlattığında Arakanlı Müslümanların, aralarında para toplayarak Osmanlı Devleti'ne gönderdiğini, Balkan Savaşları sırasında Hindistan Müslümanlarının çıkardığı bir gazeteye ilan veren Arakanlıların, Balkan faciasını yaşayan Osmanlı ordusuna yardım çağrısı yaptığını hatırlattı.

"Zulme sessiz kalmamız düşünülemez"

Bir asır önce yardımlarını esirgemeyen Arakan halkının bugün yaşadıklarının görmezden gelinmemesi gerektiğini belirten Çam, açıklamasına şöyle devam etti:

"Arakan'da yaşanan zulme sessiz kalmamız, onları yalnız bırakmamız düşünülemez. Zulüm biz sesimizi çıkartmadıkça bitmeyecektir, dinmeyecektir. İnsan olmak, insanlığı çıkmaza sokan krizlere, işkencelere, katliamlara, soykırımlara karşı durmakla mümkündür. Dün Bosna'da, Hocalı'da olduğu gibi bugün de Suriye'de, Irak'ta, Arakan'da yaşananlar karşısında tavrımız nettir. Genel Merkez Kadın Kolları olarak 81 il teşkilatımızla 4,5 milyon birlikte uluslararası toplumu Arakan'da yaşanan katliama 'dur' demeye davet ediyoruz."

Küresel barışın, refahın ve güvenliğin sağlanması, dünya halklarının tamamının vatanlarında emin şekilde huzurla ve insanca yaşamalarıyla mümkün olacağının altını çizen Çam, büyük güçlerin, mazlum coğrafyalarda güvenliğin sağlanmasına destek olmadıkça kendi topraklarında güven ve huzuru inşa edeyeceğini vurguladı.

"Bugün Arakan'da yaşanan sessiz soykırımın sonuçları gelecekte dünyanın tamamını etkileyecektir. Soykırıma sessiz kalmak katliama ortak olmaktır." ifadesini kullanan Çam, Arakanlı Müslümanlara yardım çağrısında bulundu.

Kadın Kolları Teşkilatı olarak vatandaşları, Arakan'a yardım etmeye davet eden Çam, Arakanlılar için "KARDEŞLİK" yazıp 1866'ya gönderilen her mesajla 10 lira bağışta bulunulacağını bildirdi. Lütfiye Selva Çam, toplanan bağışların, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını kaydetti.

  • Kadın Kolları
  • Gençlik Kolları
  • AKIM
  • Yaşlılar Koordinasyon Merkezi
  • Engelliler Koordinasyon Merkezi
  • Akparti Siyaset Akademisi
  • Kütüphane
Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi : Söğütözü Caddesi No : 6 Çankaya / ANKARA . Tel: 0312 204 50 00 (Pbx) Faks : 0312 204 50 44