16 Eylül 2014 Basın Raporu

GÜNDEM

16 EYLÜL 2014

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sayıştay Başkanı Recai Akyel ile Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı Başkanı Yıldırım Tuğrul Türkeş'i Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul edecek. (Ankara/15.00/15.45)

2- Başbakan Ahmet Davutoğlu, KKTC'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenliyor. (Ankara)

3- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk oluyor. (Ankara)

4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Anadolu Ajansının ikinci defa global iletişim ortağı olduğu 5. İstanbul Finans Zirvesi'nin ikinci gününün sabahki, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de öğleden sonraki bölümüne katılacak.

- Şimşek, zirve öncesinde "torba kanun"un bakanlığını ilgilendiren maddelerine ilişkin Vergi Denetim Kurulu Başkanlığında basın toplantısı düzenleyecek. (İstanbul/09.30/14.15/Ankara/10.30)

5- Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, valiliği ziyaret ediyor. (Diyarbakır/09.00)

6- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, şehit yakınları ve gazileri kabul edecek. (Ankara/11.00)

7- AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosunda, başkan, başkan yardımcısı, grup başkanları ve komisyon üyeleri ile görüşecek, yerleşik çatı kuruluşlarının temsilcileri ve Türk basın mensupları ile bir araya gelecek. (Strasbourg)

8- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev ile WOW İstanbul Airport Hotel'de görüşecek, gazetecilerle sohbet edecek. (İstanbul/10.30/14.00)

9- Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Resim Heykel Müzesindeki, 2013 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninde yer alacak. (Ankara/14.30)

10- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 81 ilin oda ve borsa başkanlarının katılımıyla TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleştirilecek Kalkınma Ajansları Toplantısı'na katılacak. (Ankara/10.00)

16 EYLÜL 2014 SALI GÜNDEM HABERLERİ

GÜNDEM

"KİMSEYİ İSTEMEDİĞİ OKULDA ZORLA TUTMUYORUZ"

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TEOG'da son gelinen noktaya ilişkin "En son geçen hafta açıkladığımız kontenjan 39 bin 37 idi. Dolayısıyla bir rahatlama var. Eylül ayı sonuna kadar devam edecek. Kimseyi istemediği bir okulda zorla tutmuyoruz. Buna hakkımız yok. Nakil süreçleri devam ediyor" dedi.

YASADIŞI DİNLEME İDDİASINA 961 YIL HAPİS İSTEMİ

İzmir merkezli 13 ilde düzenlenen "yasadışı dinleme" operasyonuyla ilgili iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. Sanıklar hakkında 961 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İSTANBUL VE ANKARA'YA YENİ VALİ

Resmi Gazete'de yayımlanan valiler kararnamesiyle İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun yerine Malatya Valisi Vasip Şahin getirildi. Ankara Valiliği'ne ise Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar atandı.

EKONOMİ

PİYASALAR

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi günün tamamında 97 puan artarak 77.918 puandan tamamladı. Hisse senetleri günlük ortalama yüzde 0,12 değer kazandı. İstanbul serbest piyasada, kapanış saatlerinde doların satış fiyatı 2,2140 lira, avronun satış fiyatı 2,8660 lira oldu. Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören gösterge kâğıdı 13 Temmuz 2016 vadeli tahvilin, bileşik faizi önceki kapanışa göre 0,10 puan artarak 9,15'den kapandı. Bu tahvilin basit getirisi yüzde 8,95 oldu. Bu tahvilin, aynı gün valörlü işlemlerinin önceki kapanışında basit getirisi yüzde 9,05 bileşik getirisi yüzde 8,85 olmuştu.

BAŞKENTLİ 'HALK SU' İÇECEK

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kaynak suyuyla ilgili bir çalışmaları olduğunu belirterek, "Ankara'da 'halk ekmek' ekmek piyasasını nasıl dengeliyorsa 'halk su' anlamında bir su da Ankara'da su fiyatlarını dengeleyecek" dedi.

SURİYE'NİN 4 BİN OTOMOBİL LİMANLARDA REHİN

Suriyeli ithalatçıların muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde satılmak üzere Güney Kore'den satın alıp, gemilerle getirdiği ikinci el 4 bin otomobil, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu giriş-çıkış yasağı nedeniyle 4.5 aydır İskenderun, Mersin ve Taşucu limanlarında bekletiliyor. İthalatçılar, yasak nedeniyle zararlarının 15 milyon doları geçtiğini söyledi

POLİTİKA

'BEN YAPTIM OLDU İLE OLMAZ'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. Kürtçe eğitim vereceğini belirterek açılan okullara değinen Arınç, yasadışı girişimlere izin verilmeyeceğini söyledi.

DÜNYA

KATAR İLE EKONOMİK İLİŞKİLER ZİRVE YAPACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Katar'ın, Türkiye'deki reel yatırımlar noktasında hassasiyetlerinin daha da artacağını görüyorum. İnanıyorum ki bu adımlar Türkiye ve Katar arasındaki ekonomik ilişkilerimize adeta bir zirve adım mahiyetinde olacaktır."

TÜRKİYE STRATEJİK AÇIDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR MÜTTEFİK

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Türkiye'nin IŞİD'e yönelik mücadelede güçlü bir müttefik olduğunu belirterek, "Türkiye, ittifakta çok önemli rol oynadı ve oynamaya devam ediyor" dedi.

30 ÜLKEDEN 'IŞİD'LE MÜCADELEYE DESTEK' SÖZÜ

Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya gelen 30 ülkenin dışişleri bakanları, Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı verdiği mücadelede Bağdat yönetimine destek sözü verdi.

ABD'NİN IŞİD STRATEJİSİ İÇİ BOŞ VE FARKLI HEDEFLER İÇERİYOR

İran'ın dini lideri Hamaney, ABD'nin IŞİD'le mücadele için İran'a işbirliği teklif ettiğini, kendisinin buna karşı çıktığını açıkladı.

'MUSUL IŞİD'İN BAŞKENTİ OLDU'

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, ülkesinin ikinci büyük kenti olan Musul'un IŞİD'in başkentine dönüştüğünü söyledi.

YAZILI BASIN ÖZETLERİ

Sabah’ın bazı haber başlıkları:

DARBE DÜĞMESİNE EYLÜL'DE BASTILAR

Kriptolu İhanetin Ayrıntıları Netleşiyor: Devletin zirvesinin kriptolu telefonları en çok 17 Aralık'tan iki ay önce dinlendi.

İşte Dinleme Takvimi

Bilirkişi heyetinin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda (TİB) yaptığı incelemeler sonucu çıkarılan "Paralel’in dinleme takvimi"ne göre, devletin zirvesi en çok 2013 Eylül'ünde dinlendi. Dinlemelerin yoğunlaştığı ikinci ay ise darbenin planlandığı Aralık oldu.

Girişler Belirlendi

Dinlenen telefon numaralarının hangi bilgisayarlardan yapıldığı da tespit edildi. TİB'de her çalışana zimmetli bilgisayar olduğu öğrenilirken, 76 kriptolu telefonun kimler tarafından, hangi tarihler arasında, kaç kez ve ne kadar süreyle dinlendiğine ilişkin veri tabanlarına ulaşıldı.

Şikayetleri Çöktü

Bu tespitler, TİB'deki Paralelciler'in onlarca suç duyurusuyla Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı başvuruları da boşa çıkardı. Bazı TIB çalışanları kriptolu telefonların dinlenmediğini, 17 Aralık'tan sonra göreve gelen TİB Başkanı Cemalettin Çelik'in dinlenmiş gibi işlem yaptığını öne sürmüştü.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda (TİB) yapılan incelemelerde kriptolu telefonların dinlenmesiyle ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. Bilirkişi heyeti 76 kriptolu telefonun kim tarafından, hangi tarihler arasında, kaç kez dinlendiği ve ne kadar süre ile dinleme yapıldığına dair veri tabanlarına ulaştı. Kriptolu telefonlarla ilgili dinlemelerin eylül ve aralık ayında yoğunlaşmasıyla ilgili şu yorumlar ön plana çıktı. Bunlara göre paralel yapı 17 Aralık düğmesine eylülde bastı. Operasyon kararı alınca aylardır dinlediği devletin zirvesinin kriptolu telefonlarını ablukaya aldı, illegal dinlemeleri yoğunlaştırdı. Bunda hükümetin dershanelerle ilgili tavrının netleşmesi rol oynadı. İkinci en yoğun dinlemenin aralık ayında yapılması ise paralel yapı 17 Aralık öncesi ve sonrasında devletin zirvesinin nasıl tepki vereceğini öğrenmek için kriptolu telefon dinlemesine ağırlık verdi. Bilirkişilerin bu tespitleri, TİB'deki paralelcilerin incelemenin başlamasından sonra onlarca suç duyurusu ile Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığına TİB Başkanı Cemalettin Çelik ve ekibine yönelik yaptığı başvuruları da boşa çıkardı. Bazı TİB çalışanları "TİB'de kriptolu telefonlar dinlenmedi. Yeni Başkan Cemalettin Çelik bize bir liste verdi ve 'Bu listedeki telefonların girişini sisteme yapın' dedi. Sonra da sildirdi. Sistemde daha önce bulunan kriptolu telefon dinlemesi yok" diye şikâyette bulundu. Ancak yapılan çalışmalarda tüm dinlemelerin Çelik göreve başlamadan önce sisteme girildiği anlaşıldı. Paralel personelin kendilerini korumak için yaptığı suç duyuruları çürütülmüş oldu. Yaklaşık 3 aydır TİB merkezinde 8 kişilik bilirkişi heyeti tüm veri tabanında incelemesini sürdürüyor. Tüm veri tabanı ve silinen log kayıtlarına bilgisayar uzmanları ile ulaşılırken soruşturmada da sona doğru yaklaşıldı. Ankara ve Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yürütülen soruşturmalar kapsamında birçok veriye ve delile ulaşılırken, bu kapsamda bilgi sahibi olan kişilerin kısa süre sonra ifadelerine başvurulacağı öğrenildi.

Katar Gazı Geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar ziyaretinde, 9 tankerlik 1.2 milyar metreküplük spot doğalgaz anlaşması imzalandı. Erdoğan, "Bu anlaşma, iki ülke arasındaki ilişkiler için zirve bir adımdır" dedi. Türkiye, kışlık enerji ihtiyacı için önemli bir işbirliğine imza attı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da eşlik etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar ziyareti sırasında 1.2 milyar metreküplük LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) alımı konusunda anlaşma sağlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Katar'ın Türkiye'deki reel yatırımlar konusundaki hassasiyetinin daha da artacağını görüyorum. Bu anlaşma, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerde adeta zirve adım mahiyetinde olacak" dedi. Katar’la uzun dönemli gaz kontratları yapmak istediklerini söyleyen Bakan Yıldız ise "Ellerinde doğalgaz olduğu müddetçe bu kontratları yapmak istediklerini söylediler" diye konuştu. Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacının kasım, aralık, ocak ve şubat aylarında çok daha fazla miktarlara çıktığını hatırlatan Yıldız, "Söz konusu alımla bu aylara münhasır olmak üzere enerji ihtiyacımızı karşılayacağız" dedi.

IŞİD PETROLÜNE YALANLAMA

Yıldız, Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı yönündeki haberleri kesin bir dille yalandı. Bakan Yıldız, şunları söyledi: "Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattından aldığımız petrolün bırakın Bağdat ve Erbil petrolü olmasını, hangi kuyulardan üretildiğine dair de raporlar alıyoruz. O açıdan gerek tankerlerle, gerekse ham petrol boru hatlarıyla beraber bizim bu bahsettiğimiz tarzda bir petrol alma durum ve ihtimalimiz yok. Biz böyle bir şeyi ne isteriz ne de böyle bir irade koyarız. O yüzden bunlar spekülatif haberlerdir. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin bahsettiğiniz herhangi tarz bir petrolü almamıştır."

KÖMÜRDE GÖRÜŞME SÜRÜYOR

Afşin-Elbistan'da kömür santrali yapımıyla ilgili çalışmanın devam ettiğini de belirten Enerji Bakanı Yıldız, "Fizibilite çalışmaları devam ediyor. Henüz son noktaya gelmiş değil. Bunlarla ilgili olarak yatırım ajansıyla konuşma imkânımız oldu" diye konuştu.

Yeni Şafak’ın bazı haber başlıkları:

AB İçin 3 Aşamalı Eylem Planı

Davutoğlu başkanlığındaki Bakanlar Kurulu toplantısı 7 saat sürdü. Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "AB sürecinin masaya yatırıldığını ve çok önemli kararlar alındığını söyleyebilirim. AB süreciyle üç aşamalı eylem planı hazırlığı yapıyoruz" dedi.

AB için 3 aşamalı eylem planı Avrupa Birliği sürecini masaya yatıran Bakanlar Kurulu üç aşamalı eylem planını hayata geçirmek için düğmeye bastı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Çok önemli kararlar aldık. AB hedefinden vazgeçmediğimizi dikkate alarak bu çalışmayı yaptık" diye konuştu. Bakanlar Kurulu, dün Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında 7 saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, toplantının ardından yapağı basın toplantısında Avrupa Birliği sürecinin masaya yatırıldığını ve çok önemli kararlar alındığım söyledi. Bakan Arınç, şunları söyledi: "AB için 3 aşamalı eylem planında yeni argümanların ne olacağı ele alındı. Bugünden itibaren 2014 yılı sonuna kadar bir eylem planı, 2015 başından Haziran ayma kadar 2. eylem planı, 2015 seçimlerinin ardından 2019'a kadar da 3. bir eylem planı hazırlığı üzerinde duruyoruz. Hazırladığımız eylem planından bu konuya pozitif baktığımızı göreceksiniz. AB Bakanı Volkan Bozlar, yurt dışında bir çalışma yapmak üzere ayrıldılar. AB hedefinden vazgeçmediğimizi dikkate alarak bu çalışmayı yaptık."

YENİ BİR ASKERİ CEZA KANUNU YAPMAK

Askeri Ceza Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair bir tasarının da Kurul gündemine geldiğini belirten Arınç, "Askeri suçlar, bu konuların net olarak ortaya çıkarılması konusunu Sayın Başbakanımız talimatlandırdılar. Benim başkanlığımda bir araya gelerek taslağın üzerinde acilen bir çalışma yapacağız" ifadelerini kullandı.

SORUMLULAR ORTAYA ÇIKARILMALI

İstanbul'da yaşanan iş güvenliği, kazalarına yönelik tartışmaların olduğunu belirten Bakan Arınç, "Geçtiğimiz günlerde tarafların tamamının temsil edildiği faydalı bir çalışma yapıldı. Bu çalışma sonunda elde edilen verilen bugün Bakanlar Kurulunda görüşmeye açıldı, bunu sonuçlandıracağız. Bütün taraflarla birlikte eylem planı masaya yatırılacak. İş sağlığı ve güvenliği konusunda çıkardığımız kanuna rağmen insan hayatı tehlikeye giriyorsa bunun sorumluların tek tek ortaya çıkarılması gerekir" diye konuştu.

YURT SORUNU KALMAYACAK

Toplantıda yüksek öğrenim yurtlarının kapasitelerinin artırılması konusunun da gündeme geldiğini vurgulayan Arınç, "Bugünkü kapasitenin de özel sektör yapmışsa asgari 15 yıl kiralayabiliyoruz. Belediyelerimize de yurt yapma konusunda görevlendirmeler verildi. Ranzalı sisteme tekrar geçmeyi düşünmüyoruz. 2015 yılı başına kadar ihtiyaçlar tamamen karşılanacak" dedi.

BİR DAHA ÇOK MADDELİ TASARI YOK

Çok madden yasa taşanları yerine sadece o işle ilgili tasarıları getirmeye gayret edeceklerini söyleyen Arınç, "Bundan sonra bu kadar maddeli bir tasarıyı umarım ki görmeyeceksiniz, Sayın Başbakanımızın talimatı budur" dedi.

PROVOKASYONA DÖNÜK ÇALIŞMA

Arınç, terör örgütünün yaktığı 10 okul ve Kürtçe eğitim amaçlı açılan ve yasadışı olduğu için mühürlenen okullarla ilgili bir somya da "Bir yerde tuğlalar üst üste konulmuş ve Kürtçe eğitim verilecek bir okul olacağı söyleniyor. Bu propagandaya ve provokasyona dönük bir çalışmadır" cevabım verdi. Arınç, yakılan okullarla ilgili olarak adli süreç başlatıldığım da bildirdi.

Bütçe Fazlası 5,9 Milyar

Vergi tahsilatlarındaki artışla bütçe, ağustos ayında 5,9 milyar lira fazla verdi. Gelirler, ilk sekiz ayda 283,2 milyar liraya yükseldi. Maliye Baltanı Mehmet Şimşek, bütçe rakamlarının, yılsonu bütçe hedefinin rahat bir şekilde yakalanacağını gösterdiğini bildirdi.

Merkez Yönelim Bütçesi geçen ay  5,9 milyar lira fazla, Ocak-Ağustos döneminde ise 2.7 milyar açık verdi. Maliye Bakanlığı, 2014 Temmuz ve Ağustos aylan ile Ocak-Ağustos dönemine ilişkin bütçe uygulama sonuçlarım açıkladı. Sonuçlara göre, bu yıl ağustosta bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19,1 artarak 38 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 8,6 azalarak, 32 milyar lira olarak gerçekleşti. Ocak-Ağustos döneminde ise bütçe gelirleri, 2013'ün aynı dönemine göre yüzde 8,9 yükselişle 283,2 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 10,1 artarak 285,9 milyar lira oldu.

PERSONEL GİDERLERİ ARTTI

Bu yılın ilk 8 ayında personel giderleri ise, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,3 artarak 74 milyar 855 milyon lira oldu. 2014'ün ocak-ağustos döneminde sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi giderleri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,7 artarak 12 milyar 576 milyon liraya yükseldi.

SOSYAL YARDIM 53,9 MİLYAR

2014 yılı ocak-ağustos döneminde sağlık, emeklilik ve sosyal yardım giderleri için geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,4 artışla 53 milyar 986 milyon lira transfer yapıldı. Aynı dönemde sosyal güvenlik primi işveren hissesinin 5 puanlık kısmının Hazine tarafından ödenmesi amacıyla yapılan transfer tutan ise 5 milyar 670 milyon lira oldu. 

Vergi Gelirlerinde Artış

Bu yılın ağustos ayı vergi gelirleri tahsilatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19,6 artarak 33 milyar 582 milyon lira oldu. Vergi türleri itibarıyla 2014 yılı ağustos ayında kurumlar vergisi yüzde 61,8 arttı. 2014 yılının ilk 8 ayında vergi gelirleri tahsilatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,6 artarak 232 milyar 414 milyon lira oldu. Söz konusu dönemde genel bütçe vergi dışı diğer gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,3 arttı ve 39 milyar 693 milyon lira olarak gerçekleşti.

Bütçe Uyumlu

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, rakamların, yılsonu bütçe hedefinin rahat bir şekilde yakalanacağını gösterdiğini bildirdi. Şimşek, "Bütçe gerçekleşmeleri bozulma gösterse de yılsonu hedefleri ile uyumludur. Bu yılın 8 ayındaki bütçe açığı, 33,3 milyar lira olan yılsonu hedefinin yüzde 8,2'sine denk gelmektedir. Dolayısıyla rakamlar yılsonu bütçe açığı hedefini rahat bir şekilde yakalayacağımızı göstermektedir" dedi.

Akşam’ın bazı haber başlıkları:

Hedefimiz Yerli İlaç

Türkiye sağlıkta büyümeye devam ediyor. Dünyanın en önemli sağlık merkezi olma yolunda önemli adımlar atan Türkiye'de, Sağlık Enstitüleri kurulacak. Tıbbi alanda oluşturulacak AR-GE merkezleriyle ilaç araştırmaları yapılacak. Sağlık çalışanlarının yıpranma payı haklarıyla ilgili düzenleme ise yılsonuna kadar yapılacak.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkmedya Yayın Grubu'nu ziyaret etti. Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ocaktan ve Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Kelkitlioğlu ile sohbet eden Müezzinoğlu, özel açıklamalar yaptı. Sağlık Bakanlığı'nın önümüzdeki yıllara dair projelerini anlatan Müezzinoğlu, "77 milyon ülke insanımızın sağlık hizmetine ulaşımında ve onlara saygın ve standardı yüksek sağlık hizmeti sunmada, sağlıkta dönüşüm hizmeti projesiyle dünya ile yarışabilecek bir başarıyı yakaladık. Şimdi bu boyutunu hem bunu korumak hem geliştirmek için yeni projelerimiz ve yeni çalışmalarımız var" dedi.

"DÜNYA MARKASI OLACAĞIZ"

 "Sağlığın iki ayağında ciddi düzeyde zayıfız" diyerek özeleştiri yapan Müezzinoğlu şunları söyledi: "Sağlığın sacayağı gibi bakarsak birincisi hizmet sunumu, diğeri sağlık üretimi. Biz sağlık tüketiminde sorunlarımızı büyük oranda aştık ama sağlık üretiminde neredeyse yok durumdayız. İlaç sanayisinde, tıbbi teknoloji üretiminde Türkiye'nin 2023 hedefinde kendi ilacını üretmek ve dünyaya Türkiye'nin markası, Türkiye'nin patenti, Türkiye'de üretilen ve dünyada pazarlanan ilacı veya tıbbi ürünleri satmak var. Bunun alt yapışım kuruyoruz." "2016'DA DEVREYE GİRECEK"

"Şu anda tam olarak 32 bin yatak kapasiteli 216 tane hastanemizin inşaatı devam ediyor. Bunların 3'te l' ini bu yılsonuna kadar bitecek ve açacağız. 3'te l' i 2015'te bitecek ve açacağız. Geri kalan 3'te l' ini de 2016 yılı sonu itibariyle bitirmiş ve açmış olacağız. Diğer taralından yine inşaatları bu yıl başlamış olan ve hızım yakaladığımız şehir hastanelerinde 24 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerinin bir kısmı 2016 itibariyle devreye girecek ama neredeyse tamamı 2017 sonu itibariyle 24 bin yatak kapasiteli şehir hastaneleri bu ülkenin sağlık hizmetine girmiş olacak."

"SAĞLIK ENSTİTÜLERİ KURACAĞIZ"

 "Bunun içini doldurabilmek için şu anda Meclis'te olan Ekim ayında da inşallah yasalaştıracağımız Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı'nı kuruyoruz. Bu başkanlık altında enstitüler kuracağız. Bunlardan birincisi kanser enstitüsü, diğeri biyoteknoloji enstitüsü. Yani biz artık kendi tıbbi alanında ilacını, teknolojisini AR-GE' sinin alt yapısını yapmış ve bu alanda güçlü olan bir ülke olmak istiyoruz. 2018 sonu itibariyle bütün bunları tamamlamış olacağız."

"ACİL EYLEM PLANI HAZIRLADIK"

Uyuşturucu mücadeleyle ilgili de bilgi veren Müezzinoğlu şu ifadeleri kullandı: "Çok güçlü bir mücadelenin yol haritasını belirledik. Uyuşturucu ile mücadelede acil eylem planı diye. Burada iki şeyi hedefliyoruz. Bunlardan birincisi koruma, diğeri de önleme. Koruma tedbirleri çok önemli. Diğeri de önleme. Yani ona ulaşım kanallarını önleyebilme."

YIPRANMA PAYI MÜJDESİ

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı ile ilgili müjde veren Müezzinoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın 13 Haziran'da, 'bu yılsonuna kadar yıpranma payıyla ilgili düzenlemeyi yapacağız' diye sağlık çalışanlarına verdiği bir söz var. Meclis açılır açılmaz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızla bu konuyu değerlendirip yılsonu itibariyle onların da bu konudaki beklentilerini ve haklarını yerine getirmiş olacağız. Bizim sağlık çalışanları önemli. Yani bugün dünyanın gıpta ettiği sağlıkta bir başarımız var. Ve bu başarıyı biz hekimlerimiz, hemşireleriz, ebelerimiz ve sağlık çalışanlarımızla yakaladık. İnşallah bunu da yılsonuna kadar gerçekleştirmiş olacağız" diye konuştu.

Erdoğan YİK'in Onur Konuğu

18 Eylül'de gerçekleştirilecek Yüksek istişare Konseyi Toplantısı'na Cumhurbaşkanı Erdoğan katılacak. TÜSİAD açıklamasına göre, Erdoğan'ın onur konuğu ve konuşmacısı olarak katılması beklenen toplantının açılış konuşmalarını ise TÜSİAD Yüksek istişare Konseyi Başkanı Erkut Yücaoğlu ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer yapacak.

Star’ın bazı haber başlıkları:

Paralel Teyakkuz

MGK kararı çerçevesinde TSK, somut bilgi ve belge ile paralel örgüte mensup olduğu tespit edilen personeli kurum bünyesinde barındırmamaya kararlı.

YAŞ BU GÖREVİ ASKERE VERDİ

İhraç kararlarının YAŞ’ ın sorumluluğundan çıkarılıp TSK’ya verilmesi hassasiyeti daha da artırdı. Genelkurmay Başkanı Org. Özel ve kuvvet komutanları, TSK için tehdit olarak görülen paralel örgüt mensuplarını, Genelkurmay bünyesinde oluşturulan yüksek disiplin kurullarında hassasiyetle takip ediyor.

BELGE İLE İŞLEM YAPILACAK

Yetkililer, TSK’ da bilgi ve belge olmadan adım atılmadığı ve istismara müsait bir konu olduğu için bu tehditle mücadelenin hayli ağır yürüdüğüne işaret ediyor. Ancak, MİT ile Emniyet İstihbarat’tan gelecek herhangi bir belgenin değerlendirmeye alınacağı ve gereğinin yapılacağı belirtiliyor. 

TSK’da paralel emir komutaya geçit yok

MGK'da tehdit olarak açıklanan paralel yapı unsurları TSK'da da barındırılmayacak. TSK, somut belge ve bilgi olmadıkça adım atmazken, paralel emir-komutaya geçit vermemek için de yoğun şüphelilere kızak görev gibi yöntemlerle önlem alıyor.Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yüksek disiplin kurulları çalışmaya başladı. İhtiyaca göre günlük, haftalık ya da aylık toplanan kurullarda disiplin cezaları yahut ayırma kararları veriliyor. TSK içine de sızdığı düşünülen paralel yapı mensuplarının kurumdan uzaklaştırılması bekleniyor. Komuta kademesinin de bu konuda hayli hassas olduğu belirtiliyor. MGK'da tehdit olarak açıklanan paralel yapı unsurları TSK'da barındırılmayacak. Bir cadı avına zemin vermek istemeyen TSK yönetimi somut belge ve bilgi olmadıkça adım atmazken paralel emir-komutaya geçit vermemek için yoğun şüphe halinde kızak görev gibi yöntemlerle önlem alıyor.

Kurullar Çalışmaya Başladı

Askeri Şura'nın Ağustos ayı toplantısından önce çıkarılan bir yönetmelikle ihraç YAŞ gündeminden çıkarılarak, TSK içinde, ayırma yetkisine sahip yüksek disiplin kurulları oluşturulmuştu. Edinilen bilgiye göre, bu kurullar uzunca bir süredir çalışmalarını sessiz sedasız yürütüyor. Dosya geldikçe toplanıyorlar. Belli çalışma günleri yok. İhtiyaca göre her gün de toplanabiliyorlar. Kurul kararları uyarınca disiplin cezası görenler, TSK'dan sessiz sedasız ayrılanlar da istifa edip gidenler de var. Ancak bütün bu kararların belge ve bilgi desteğiyle alındığı özellikle vurgulanıyor. Bu kapsamda uzunca bir süredir gündeme gelen TSK'da paralel yapılanma olduğu iddiaları da kurulların gündeminde.

Mücadele için talimat

TSK için paralel örgütle mücadele bir görev. Yasalar uyarınca Milli Güvenlik Kurulu'nda "Milli güvenliğe yönelik bir tehdittir" denildiği anda Genelkurmay Başkanlığı için bu bir talimat niteliğinde. Dolayısıyla MGK'da kararlaştırılan paralel yapılanma ile mücadele konusunda TSK tedbirini almak zorunda. Aksi takdirde suç işlemiş oluyor. Yetkililer bu kapsamda başta 28 Şubat olmak üzere darbe dönemlerini hatırlatıyorlar ve o dönemde de irtica yahut diğer unsurların MGK kararlarıyla tehdit olarak görüldüğüne işaret ediyorlar. Edinilen bilgiye göre, paralel yapılanmaya yönelik bazı tedbirler alındı ve almıyor. Paralel örgüte bilgi sızdırdığından yoğun şüphe edilen personel, belge olmasa dahi, bir kısım engellemelere tabi tutuldu. Kiminin terfisi durduruldu, kimilerine daha hafif ve pasif görevler verildi.

Cadı avına dönüşmesin diye

Ancak yetkililer TSK'nın kapalı bir kutu olduğunu, böyle bir yapılanmanın ve mensup personelin tespitinin hayli zor olduğuna dikkat çekiyorlar. Çünkü sivil kurumlarda geçmişte bir övgü kaynağı olan cemaate mensubiyet buralardaki örgüt mensuplarının deşifre olmasını sağlamışken TSK'da değil bir örgüt bir siyasi partiye üyelik hatta insanların dini mezheplerini bile gizledikleri biliniyor. TSK'da terfi söz konusu olduğundan birbirlerini rakip gören kişilerin bunu bir karalama unsuru olarak kullanması, özellikle takiyye yaparak kendini çok rahat gizleyebilen bu unsurların başkalarına paralel yaftası atarak kendilerini gizleme çalışabilecekleri ihtimalleri de göz önünde bulunduruluyor. Bu nedenle de yetkililer TSK'da bilgi ve belge olmadan adım atılmayacağı, dolayısıyla da bu tehditle mücadelenin hayli ağır yürüdüğüne işaret ediyorlar. TSK'nın istihbarat kaynağının MİT, Emniyet İstihbarat gibi kurumlar olduğuna dikkat çekilirken, bu kurumlardan bilgi ve belge gelmesi halinde gereğinin yapılacağı belirtiliyor.

İtibar suikastı için özel liste 

17 ve 25 Aralık darbe girişimleri sonrasında 'Darbeye teşebbüs' suçlamasıyla tutuklanan İstanbul eski Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı'nın savcılığa verdiği 75 sayfalık şikayet dilekçesinde paralel yapı tarafından 'yıpratılacaklar' listesinin de yer aldığı öne sürüldü. Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Kelkitoğlu tarafından deşifre edilen listede, 17 Aralık darbe girişimi sonrası, yıpratılmak üzere hedef seçilen isimlerin listesi oluşturuldu. '18 Aralık hukuka Darbe Örgütü' tanımı kullanılan lisstede bakanlar, emniyet müdürleri, bürokratlar ve gazeteciler var.

YAZILI VE GÖRSEL YIPRATMA

'Yavuz hırsız ev sahibini bastırır' sözünü gerçeğe döken plan, 'Darbeye teşebbüs' suçlamasıyla tutuklanan İstanbul Eski Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı' nın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunduğu ve paralel yapının yayın organı Zaman'a da haber olan 75 sayfalık dilekçesinde açığa çıktı. İddiaya göre, paralel medyanın yayın organları, sözde Tehvid-i Selam örgütüne yönelik bakan, milletvekili, bürokrat, gazeteci, akademisyen ve dini cemaat mensubunun dinlenildiği skandalın ortaya çıkaran Star’ın yayınlarından hemen sonra harekete geçti.

PENSİLVANYA'DA MI HAZIRLANDI

Yıpratılacaklar' listesini deşifre eden Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Kelkitoğlu şu ifadelere yer verdi: Arkadaşların gözü döndü! Bir süredir yaptıkları isim ifşa etme, hedef gösterme rezaletini daha da ileri götürdüler. Kimlerden mi bahsediyorum? Tabii ki 'paralel örgüt'ün elemanlarından. 17 ve 25 Aralık sivil darbe girişiminin emniyet ayağının yöneticilerinden eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı bir liste hazırlıyor ve listedeki isimler hakkında suç duyurusunda bulunuyor. Aralarında benim de olduğum Üstede bakanlar, emniyet müdürleri, bürokratlar, gazeteciler var. Bu isimlerin ortak özellikleri 'paralel örgüt'ü deşifre etmeleri. Saygılı, suç duyurusunda bizleri '18 Aralık Hukuka Darbe Örgütü' diye tanımlıyor. Peki, bu ne anlama geliyor? Öncelikle bu listenin Pensilvanya'daki zat önderliğinde oluşturulmuş bir ekip tarafından hazırlandığı kesin. Bu listenin Yakup Saygılı tarafından hazırlanmış olması neredeyse imkânsız.

Ankara‘da Çözüm Süreci Doha‘da Bölgesel Barış

Erdoğan, Katar Emiri Al Sani'yle bölgedeki istikrarsızlıktan beslenen terör gruplarına karsı atılabilecek adımları masaya yatırdı. Davutoğlu'nun da Kabine ‘de ki gündeminde çözüm süreci ve uyuşturucuyla mücadele vardı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Katar'ın başkenti Doha'da Katar Emiri Al Sani'yle ekonomik ve stratejik işbirliği ile bölge ülkelerindeki siyasi istikrarsızlıktan beslenen terörist gruplara karşı atılabilecek adımları ele aldı. Kabine'yi toplayan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun gündeminde ise, çözüm sürecinde atılacak adımlar, uyuşturucuyla mücadele ve iş güvenliği eylem planı vardı. Bakanlar Kurulu'nda Irak ve Suriye'de belli bölgeleri ele geçiren IŞİD de gündem maddeleri arasındaydı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Doha'da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani tarafından Emirlik Divanı'nda resmi törenle karşılandı.

MİT MÜSTEŞARI DA KATILDI

Katar'a ekonomik işbirliği ve IŞİD dosyasıyla giden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Binalı Yıldırım eşlik etti. Görüşmelerde Türkiye-Katar ilişkileri, Suriye ve Irak'ta yaşanan bölgesel istikrarsızlıktan beslenen IŞİD ve benzeri yapılar da masaya yatırıldı. Katar Emiri Al Sani'nin Erdoğan için verdiği öğle yemeği sırasında da MİT Müsteşarı Fidan ve Al Sani'nin IŞİD hakkında görüştüğü öğrenildi.

ÇÖZÜMDEN EYLEM PLANINA

Ankara'da da hükümetin çözüm süreci ve uyuşturucuyla mücadele ana gündem maddelerini oluşturuyordu. Bakanlar Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplandı. Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleşen toplantıda IŞİD'e karşı mücadele ana gündem maddeleri arasında yer alıyordu. Toplantıda ayrıca Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Uyuşturucu ile Mücadele Acil Eylem Planı’nın uygulama aşamasına ilişkin, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır da, AB'ye katılım süreci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise Girişimci Bilgi Sistemi'ne ilişkin birer sunum yaptı. Çözüm sürecinde gelinen nokta ve atılacak adımlarda toplantıda ele alındı. Davutoğlu, gazetelerin genel yayın yönetmenlerine verdiği son röportajda, çözüm sürecinde terörü bitirecek son adımların atılma aşamasına gelindiğini söylemişti.

Haber Türk’ün bazı haber başlıkları:

Gece Yarısı Atamaları

Davutoğlu başkanlığındaki 62. hükümetten bürokrasideki ilk önemli atamalar gece geldi.

LEKESİZ EMNİYET'E

İstanbul Valisi Mutlu merkeze alındı, yerine Malatya'dan Vasip Şahin atandı. Hatay Valisi Lekesiz Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atanırken, Emniyet Genel Müdürü Kılıçlar, Ankara Valisi Yüksel'in yerine getirildi.

TRT'DEN VALİLİĞE

Kıraç, Diyarbakır'dan merkeze. Hacımüftüoğlu Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği'ne, Antalya Valisi Öztürk İçişleri Müsteşarlığı'na geldi. TRT Genel Müdürü Şahin, Samsun'a vali oldu.

İstanbul, Ankara, Diyarbakır Ve Samsun Valileri Değişti 

62. hükümet, göreve başladıktan sonra bürokrasideki en önemli ve en kapsamlı atamalarını dün gerçekleştirdi. İstanbul, Ankara ve Diyarbakır valileri değişti. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yeni isim atandı. İçişleri Bakanlığı Müsteşarı ve MGK Genel Sekreteri değişti. Bu isimler, yine önemli ve kritik görevlere getirildi. Ankara kulislerinde bir süredir konuşulan ve hazırlıkları sır gibi yürütülen valiler kararnamesi, dün Bakanlar Kurulu'nda imzalandıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası için Çankaya Köşkü'ne gönderildi.

ERDOĞAN GECE YARISI İMZALADI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar ziyareti dönüşü "gece yarısı" onay verdiği kararname ile İstanbul Vahşi Hüseyin Avni Mutlu merkeze atandı ve yerine Malatya Valisi Vasip Şahin getirildi. Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atandı. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ise emekliliğini isteyen Ankara Vahşi Alaaddin Yüksel'in yerine getirildi. Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevinin ardından 3 yıl Rize Valiliği yapan ve 19 Mayıs 2012'den bu yana İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevim yürüten Seyfullah Hacımüftüoğlu, MGK Genel Sekreterliği'ne atandı. Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü, Hakkâri Valiliği ve MGK Genel Sekreterliği gibi önemli ve kritik görevleri başarıyla yürüten MGK Genel Sekreteri Muammer Türker ise Antalya Valisi oldu. ANTALYA VALİSİ İÇİŞLERİ'NE

Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı'na getirildi. Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Valiliği'ne atandı. Diyarbakır Vahşi Mustafa Cahit Kıraç'ın son dakikada bir değişiklik olmazsa merkeze alındığı belirtildi. Kısa süre önce istifasını veren TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ise Samsun'a vah olarak atandı.

İşte O Atamalar 

Malatya Valisi Vasip Şahin, İstanbul Valiliği'ne 
Hatay Valisi Mehmet Delalettin Lekesiz, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne
İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu, MGK Genel Sekreterliği'ne
Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Ankara Valiliği'ne
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Samsun Valiliği'ne
Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığına
MGK Genel Sekreteri Muammer Türker, Antalya Valiliği'ne  
Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Valiliği'ne
Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, merkeze
Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, emekliliğini istedi.
Hatay ve Malatya valiliklerine merkezde görev yapan 2 vali atandı.

Milliyet’in bazı haber başlıkları:

Irak 'a Askeri Yardım Geliyor

Paris'te Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun temsil ettiği "Irak'ta Barış ve Güvenlik Konferansı'ndan", IŞID'i yok etmek için Bağdat'a "askeri yardım" dâhil destek kararı çıktı. Ülkelerin ne destek vereceği belirtilmedi ancak Fransa, Irak üzerinde istihbarat uçuşlarının başladığını Norveç de koalisyona asker vereceğini açıkladı. Paris'teki "Irak'ta Barış ve Güvenlik Konferansı’ndan 'uygun askeri yardım' dâhil Iraklı makamlara IŞİD'i alt etmek için 'gerekli tüm yollardan destek' kararı çıktı. Irak'ın Sünni nüfus ağırlıklı bölgelerinde kontrolü ele geçirip kuzeye yönelen cihatçı örgüt IŞİD'le ilgili en geniş katılımlı uluslararası zirve dün Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlendi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın ev sahipliği yaptığı zirvede, Türkiye'nin de dâhil olduğu 26 ülkenin yanı sıra Arap Birliği, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler ‘in katılımıyla ortak uluslararası stratejinin en önemli adımlarından biri atıldı.

IŞİD’İN YERİNE DAİŞ

Hilafet ilan ederek "İslam Devleti" adını alan örgüte karşı alınacak küresel tedbirler on maddelik sonuç bildirgesinde ortaya konuldu. Bildirgenin İngilizce ve Fransızca versiyonlarında IŞİD'in bölgedeki Arapça adı "Daiş" kullanıldı. "Iraklı makamlar" ifadesiyle merkezi Bağdat hükümeti dışındaki Irak'taki siyasi ve askeri yapılara da destek verilmesinin önünü açan dördüncü maddede şu ifadeler yer aldı: "Katılımcıları Daiş'i Irak'tan silmenin aciliyetini vurguladı. Bu amaçla katılımcılar; uygun askeri destek dâhil bütün gerekli yollardan Iraklı makamların dile getirdiği ihtiyaçları doğrultusunda; sivillerin güvenliğini tehlikeye atmadan ve uluslararası hukukla uyum içerisinde, yeni Irak hükümetini destekleme kararlılığındadır".  Askeri yardımın çerçevesi ya da ülkelerin hangi kapasitede destek vereceği belirtilmezken gün içerisinde Fransa, Irak üzerinde istihbarat uçuşlarının başladığını; Norveç de koalisyona asker vereceğini açıkladı.

'ULUSAL BİRLİK KORUNMALI'

'Sadece Irak'a değil, bütün uluslararası topluma karşı bir tehdit' olarak tanımlanan IŞİD'in finansman ve militan devşirme kaynaklarına karşı BM'nin 2170 no’lu karar tasarısına uyulacağı belirtildi. 'Alandaki duruma bağlı' olarak insani yardımların artırılması, militanların yargı önüne çıkarılması, Irak'ta 'anayasaya, bölgesel haklara ve ulusal birliğe saygılı federal çerçevenin' desteklenmesi ifadeleri de uluslararası güçlerin üzerinde uzlaşıya vardığı metinde yer aldı. Öte yandan, konferansa davet edilmesi tartışma konusu olan İran'dan dün bir açıklama geldi. Dini lider Ayetullah Ali Hamaney "IŞİD konusu Irak'ta ortaya çıktığı ilk günlerde ABD Irak'taki büyükelçisi vasıtasıyla büyükelçimizden IŞİD konusunda koordinasyon sağlanması için görüşme talebinde bulundu. Büyükelçimiz bunu içeri bildirdi. Bizdeki bazı yetkililer de buna karşı çıkmadı. Fakat ben buna karşı çıktım ve bu konuda ABD'yle birlikte olmayacağımızı söyledim. Çünkü elleri kirlidir. Eh ve niyeti kirli olanlarla nasıl işbirliği yapabiliriz?" sözleriyle ABD'nin destek çağrısını reddettiğini iddia etti.

Vatan’ın bazı haber başlıkları:

Ve Zil Çaldı Haydi Sınıfa

Üç aylık yaz tatilinin ardından 16 milyon 400 bin öğrenci ve 873 bin öğretmen dün ders başı yaptı. Yeni eğitim döneminde cuma günü 40 bin öğretmen ataması daha yapılacak.

2014 - 2015 eğitim öğretim yılı dün başladı. Okul öncesinde 1 milyon 65 bin, ilkokulda 5 milyon 645 bin, ortaokulda 5 milyon 90 bin, lise ve meslek lisesinde 4 milyon 600 bin olmak üzere toplam 16 milyon 400 bin öğrenci ders başı yaptı. Bu yıl mevcut 873 bin 747 öğretmene ilave olarak 40 bin öğretmen atanacak. Bu yıl eğitim sisteminde bazı yenilikler de var:  

Seçmeli dersler puanla değerlendirilecek
Ders saatleri dışında açılacak kulüplerde, öğrencilerin bilim olimpiyatları, güzel sanatlar, yabancı dil gibi konularda yetenekleri desteklenecek.
299 Anadolu Öğretmen Lisesi kademeli olarak Fen, Sosyal bilimler ve Anadolu Liselerine dönüştürüldü. Anadolu lisesine dönüşen 7 Anadolu öğretmen lisesi de Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne devredildi.
Genel liselerde haftalık ders saati 37'den 35'e indirildi.
Özel okula dönüştürülecek olan dershaneler, bu yıl son kez öğrenci kaydı alacak.
23 Ocak'ta sömestr, 12 Haziran'da yaz tatili başlıyor.

'KİMSEYİ OKULDA ZORLA TUTMUYORUZ'

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Nabi Avcı, TEOG' da son gelinen noktaya ilişkin "Eylül ayı sonuna kadar devam edecek. Kimseyi istemediği bir okulda zorla tutmuyoruz. Nakil süreçleri devam ediyor" dedi.

'İBADET ZORUNLU DEĞİL...'

Avcı, okullarda ibadetin zorunlu olmadığını vurgulayarak, "İbadethanelerin bodrumlarda veya uygunsuz olan yerlerde olanları vardı. İhtiyaç olan okullarda gün ışığı alabilen yerlerde açılması gerektiğini vurguladık. İbadet etmek zorunlu değil" diye konuştu.

40 BİN ATAMA

Avcı, mesleki ve teknik eğitim veren okullarda önümüzdeki yıllarda köklü değişikliklerin yapılacağını bu okulların istihdam garantili okullar olacağını belirtti. Avcı, "Önümüzdeki cuma günü 40 bin öğretmen atamasını gerçekleştirmiş olacağız" dedi.

Yeni Akit‘in bazı haber başlıkları:

3-4 Yetmez Yüzde 6 Büyümeliyiz

Başbakan Davutoğlu ve Ali Babacan'ın sanayiye önem ve öncelik veren açıklamalarını umutla karşıladıklarını belirten Güler Sabancı, makro istikrarın bozulmaması için yüksek büyüme oranlarına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye'nin hedeflerinden daha fazla büyümeye ihtiyacı olduğunu söyledi. 25. Brisa Sürdürülebilir Değişim Konferansı, dünyanın ve Türkiye'nin önde gelen şirketlerini buluşturdu. Organizasyonun açılışında konuşan, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, "Rahmetli Sakıp Bey'in de dediği gibi, kalite kavramı bir varış noktası değil, yolculuk. Biz bu yolculuğa inovasyon, sürdürülebilirlik ve girişimcilikle liderlik ediyoruz" dedi. Son yıllarda girişimciliğe ve yenilikçi düşüncelere destek veren bir ortam oluşturulduğunu vurgulayan Sabancı, "Dirayetle uygulanan mali disiplinle Türkiye'nin yüzde 3-4 bandında büyüdüğünü görüyoruz. Ancak gelecekte bu yeterli değil. Hedefimiz makro istikrarı bozmadan yüzde 5-6 büyümeyi başarmak olmalı" şeklinde konuştu.

SANAYİ SÖYLEMİ MEMNUN ETTİ

Başbakan Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın sanayiye önem ve öncelik atfeden son açıklamalarını umutla karşıladıklarını belirten Güler Sabancı, "Sayın Davutoğlu'nun Türkiye ekonomisi ile ilgili konulara uzun vadeli bakış açısına sahip olduklarını söylemesi, hükümet programında önümüzdeki 2015-2018 dönemine yönelik sanayi strateji çalışmasının öngörülmesi bizi çok memnun etti" ifadelerini kullandı. Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman ise "İnovasyon sayesinde çok önemli işler çıkardık" dedi. Konuklar arasında bulunan dünyanın ilk güneş enerjisiyle çalışan uzun menzilli uçağı Solar Impulse'ın mucidi Bertrand Piccard da, 2015 yılında dünyanın çevresini güneş enerjili bir uçakla dolaşmayı başaran ilk insan olarak inovasyon yolculuğunu anlattı.

Türkiye’nin bazı haber başlıkları:

Tampon Bölge Gündemde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Köşk'e çıkışının ardından 4. yurt dışı gezisini Katar'a gerçekleştirdi. Şeyh Tamim Bin Hamad Al Thani'nin Ankara ziyareti sırasında görüşülen spot doğalgaz anlaşmasını karara bağlamak için Başkent Doha'ya giden Erdoğan törenle karşılandı. Görüşmelerin ana gündem maddesi 1,2 milyar metreküplük spot doğalgaz anlaşmasının imzalanması oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar dönüşü uçakta önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan özetle şunları söyledi: 

(Irak ve Suriye sınırında tampon bölge): TSK üzerinde çalışıyor. Teknik boyutu onlarda. Buna gerek var mı yok mu varsa nerelerde, derinlik belirleyip önümüze getirecekler ve biz de kararımızı vereceğiz.
(ABD basınındaki iddialar): ABD basını asparagas (yalan) haberlerde çok mahir. ABD ile stratejik ilişkiler devam ediyor.
(Bank Asya'nın durumu): Kurallar var, taşıma suyla değirmen dönmez. BDDK'nın atması gereken adımlar var, yoksa sorumlu olurlar.
(Müslüman Kardeşlerin yöneticileri): Türkiye'ye gelmek isterlerse talebi inceler, kolaylık gösteririz.
Kredi derecelendirme kuruluşları siyasi konuşuyor. Gerekirse Fitch ve Moodys'le ilişkileri keseriz.
(IŞİD'ten petrol alımı iddiası): Çirkin, yalan ve adice bir ifade. Örgütün elindeki rehine meselesini temaslarla çözme gayretindeyiz.

İstihdam Piyasası Kobi’lerle Güçlenecek

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ihracat artışını devam ettirmek için yeni piyasalar bulmanın önemli olduğunu vurguladı. Türkiye'nin üretim altyapısını yenilemesine, yapısal dönüşümleri gerçekleştirmesine ve büyüme hızını artırmasına ihtiyaç duyulduğunu belirten Bakan Yılmaz, şunları söyledi: "Düşük teknolojili yapıdan, orta ve yüksek teknolojili yapıya geçmeliyiz. Bunun için ülkemizin sektörel değişime gitmesi, ihracat kompozisyonunu çeşitlendirmesi, hazır teknolojilerin adapte edilmesi ve üretime uyarlanması kaçınılmaz hale geldi. Yeni hükümet programında da orta ve üst teknolojiye yatırım yaparak, katma değeri yüksek üretim ve ihracata vurgu yapılıyor. Verimlilik artışı ve sanayileşme sürecinin güçlendirilmesi, bu stratejinin temel yapı taşlarını oluşturacak. Ayrıca özel sektör yatırımlarını özendirici çalışmalarımız olacak. KOBİ'ler desteklenerek istihdam piyasasının etkinleştirilmesi sağlanacak.