26. Dönem Milletvekili Aday Listesi


 • ×

  1.Bölge

  İsmail Kahraman

  1940 yılında Rize'de doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

  Talebe Cemiyeti Başkanlığı, Milli Türk Talebe Birliği Genel Başkanlığı, Birlik Vakfı, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı(TGTV) Kuruculuğu ve Mütevelli Heyeti Başkanlıkları, Özel Sektörde İdare Meclisi Başkanlıkları, Çalışma Bakanlığı Müşavirliği, XX.ve XXI. Dönem İstanbul Milletvekilliği ile Kültür Bakanlığı yapmıştır. Yalova Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanı verilmiştir.

  Türkiye Milli Kültür Vakfı  tarafından 40.yılında 40 vakıf insanı ödülü takdir edilmiştir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi ve Mütevelli Heyeti Başkanlığı yapmaktadır.

  Evli ve dört çocuk babasıdır.

 • ×

  1.Bölge

  Mustafa Ataş

  1957 yılında Tunceli Çemişgezek’te doğdu. Baba adı Seyfullah, Anne adı Hanımkız’dır. İlk tahsilini Çemişgezek’te, lise tahsilini Elazığ’da tamamladı.

  Siyasete 1977 yılında Milli Selamet Partisi Beşiktaş Gençlik Kolları ile başladı. 1982 yılında şimdiki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi olan İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nü bitirdi. 1984 yılında Yedek Subay olarak askerlik hizmetini tamamladı ve 1985 yılında Refah Partisi Beşiktaş İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, 1989 yılında Refah Partisi Beşiktaş İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundu.

  1982 yılına kadar özel sektörde çalışan Ataş, 1982 yılından 2002 yılına kadar serbest muhasebeci olarak çalıştı.

  1992 yılında Refah Partisi’nde Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İl Başkanlığı’nda İstanbul İl Sekreteri, 1995 yılında Refah Partisi İstanbul İl Başkanlığı, Fazilet Partisi İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini ifa etti.

  AK Parti kuruluş çalışmaları içerisinde aktif rol aldı. 2001’de AK Parti’nin kurulmasıyla İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve Teşkilatlanmadan Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı yaptı. İstanbul’da birçok ilçe, belde ve mahalle teşkilatlarının kuruluşunda görevler üstlendi.

  25 yıllık siyasi tecrübesini 2002 yılında İstanbul Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı. Bu dönemde TBMM’de “Çocuklarda ve Gençlerde Artan Şiddet Eğilimi ile Okullarda Meydana Gelen Olayların Araştırılarak Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu”nda ve KİT(Kamu İktisadi Teşebbüsleri) Komisyonu Üyesi olarak görev yaptı.

  2003 yılında AK Parti Genel Merkez Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanlığı’na getirilen Ataş, 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri de dâhil olmak üzere üç genel seçim, üç yerel seçim ve Türkiye’nin kaderini belirleyen iki referandumda başarı kazanılmasında SKM Başkanı olarak büyük rol oynamış, 13 yıllık SKM Başkanlığı’nda Türkiye’nin dört bir tarafını karış karış dolaşarak teşkilatlara eğitim verilmesinde önemli katkıları olmuştur.

  2007 yılında yapılan seçimlerde İstanbul’dan tekrar Milletvekili seçilen Ataş, TBMM’de İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda görev alarak, bu komisyona bağlı “Tuzla Tersaneleri’nde Meydana Gelen Olayları İnceleme Komisyonu”, “Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) ve Yatılı İlköğretim Bölge Okulları (YİBO) İnceleme ve Araştırma Komisyonu”, “Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumları ve Eğitimevleri’ni İnceleme Komisyonu” gibi alt komisyonlara başkanlık etti ve insan hakları konusunda yurtiçinde ve yurtdışında yapılan birçok çalışmaya katıldı.

  Mustafa Ataş imzası ile hazırlanan TBMM alt komisyon raporları kamuoyunda büyük yankı bulmuş, raporların özünü oluşturan çocuk ve gençlerin daha iyi şartlarda eğitilmesi ve barınması hedefi ilgili bakanlık ve kurumlar tarafından hayata geçirilmiştir.

  2007 yılında Geleceğe Bir Adım Derneği İkinci Başkanı olarak “Biz Büyüyoruz Türkiye Büyüyor Projesi”ni hayata geçirerek Yatılı İlköğretim Bölge Okulları’nda çocuklar için önemli başarılara imza atmıştır.

  Şehir ve Bölge Plancısı Dr. Şenol Erensoy ile birlikte 2010 yılında “Çemişgezek’ten İstanbul’a” isimli fotoğraf sergisi, 2011 yılında beş ayrı yerde sergilediği “Düş Bahçemden” isimli fotoğraf sergileri ve Elazığ Günleri Kutlamaları çerçevesinde yöresel fotoğraf sergisi düzenledi. Halen fotoğrafçılıkla ilgilenen Ataş’ın çektiği bir fotoğraf özel bir şirket tarafından düzenlenen yarışmada derece elde etmiştir.

  2011 yılında da İstanbul Milletvekili seçilen Ataş, 24. Dönem TBMM’de Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi Komisyonu (TÜRK-PA) Üyesi olarak ve “Üstün Yetenekli Çocukların Keşfi, Eğitimleriyle İlgili Sorunların Tespiti ve Ülkemizin Gelişimine Katkı Sağlayacak Etkin İstihdamlarının Sağlanması Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu”nda görev yaparak yurtiçi ve yurtdışı incelemelerde bulunmuştur.

  Türk Parlamenterler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olan Ataş; 22, 23 ve 24. Dönem TBMM AK Parti Grup Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.

  12 Eylül 2015 AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresi, 22 Mayıs 2016 AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi ve 21 Mayıs 2017 tarihinde yapılan AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi‘nde  Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi seçilen Ataş, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi olarak atanmış ve halen Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

  1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde İstanbul’dan Milletvekili seçilen Ataş’ın, siyasi çalışmaları yanında birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu üyeliği ve yöneticiliği devam etmektedir. Orta düzeyde Arapça ve İngilizce bilmekte; evli ve 2 çocuk babasıdır.

 • ×

  1.Bölge

  Mihrimah Belma Satır

  20 Şubat 1961’de Erzurum’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Satır, BSS Hukuk Bürosunu kurdu ve çalışma hayatına 1985 yılında serbest avukat olarak başladı. Kariyerinin ilerleyen safhalarında birçok yerli ve uluslararası firmada Özel Hukuk alanında danışmanlık hizmeti verdi. KAGİDER, ÇİDER, KA-DER, DEİK gibi sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak çalışmaktadır. Satır, Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesi olup MKYK Üyeliği, Merkez Disiplin Kurulu Üyeliği, İstanbul İl Genel Meclisi Başkan Vekilliği yaptı. 2011 Genel Seçimlerinde 24. Dönem İstanbul Milletvekili seçilen Satır, TBMM Anayasa Komisyonu Üyeliği, Genel Merkez Kadın Kolları Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı görevlerinde bulundu. 28 Haziran 2013 tarihinde Ak Parti Grup Başkanvekilliği görevine seçildi. Satır, evli ve bir çocuk annesidir.

 • ×

  1.Bölge

  Erol Kaya

  Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi.

  Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim dalında “Türkiye’de Yerel Yönetimler ve Reform Çalışmaları” konulu tezini hazırlayarak Yüksek Lisansını tamamladı.

  Pendik’te esnaflık ve bir dönem Pendik spor Kulüp Başkanlığı yaptı.

  1994 – 2009 yılları arasında üç dönem İstanbul-Pendik Belediye Başkanlığı, altı yıl Uluslararası Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Kurucu Başkanlığını yaptı.

  2009 – 2011 yılları arasında Başbakan Başmüşavirliği görevinde bulundu.

  24., 25. ve 26.  dönem İstanbul Milletvekilliği, T.B.M.M. Çevre Komisyonu Başkanlığı ve T.B.M.M. Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

  Erol KAYA, T.B.M.M. 26. dönem İstanbul Milletvekilliği görevlerini sürdürmektedir.

  Yayınlanmış 6 kitabı bulunmaktadır.

  Belediyelerde Toplam Kalite Yönetimi

  Kentleşme ve Kentlileşme

  Muhafazakar Demokraside Yerel Yönetim Vizyonu

  Yerel Kalkınma Yönetimi

  Modern Kent Yönetimi

  Kurum Yönetiminden Kent Yönetimine

  Erol Kaya evli ve üç çocuk babasıdır.

 • ×

  1.Bölge

  Ahmet Berat Çonkar

  Ahmet Berat Çonkar, 1976 yılında Ankara'da doğdu.
  Aslen Bolu, Gerede'lidir.
  İlk, orta ve lise tahsilini Ankara'da Hazar ilkokuıu ve Özel Muradiye Koleji'nde tamamladı. Türkiye 42.'si olarak kazandığı Boğaziçi Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi işletme Bölümü'nden 1998 yılında mezun oldu.
  2000 yılına kadar istanbul'da özel sektörde Dış Ticaret Müdürü olarak çalıştı. işletme Yüksek Lisansı (MBA) ve Uluslararası Ticaret ve Finans Yönetimi (Master of International Business) tahsili için Florida Eyaleti'nde bulunan University of Miami'den burs ve asistanlık kazanarak Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti.
  2002 yılında yüksek lisans tahsilini tamamlayarak, merkezi New York'ta bulunan; finans, global ödemeler ve seyahat hizmetleri sahasında f'aaliyet gösteren American Express firmasının Miami'de bulunan, Latin Amerika ve Karayipler Genel Merkezi'nde Yeni iş Geliştirme Uzmanı olarak çalışmaya başladı. 2005-2007 yılları arasında aynı firmanın Kurumsal Hizmetler grubunda, Karayip Adaları Bölgesi'nden sorumlu Uluslararası Satlş ve Yeni iş Geliştirme Müdürü olarak görev yaptı.
  2007 Milletvekilliği Genel Seçimlerinde İstanbul l. Bö|ge 17. sıradan milletvekili adayı oldu. Seçimlerden Sonra 2 yıl süre ile Ekonomi ve Dış Politika alanında Başbakan Danışmanı olarak görev yaptı. Bu süreçte Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi'ni, Oxford Üniversitesi Türk Diplomat Eğitim Programı'nı ve Ankara Üniversitesi Avrupa Birliği Uzmanlık Programı'nı (ATAUM) tamamladı.
  2009 - 2011 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Dışişleri Danışmanı olarak görev yaptı. Başbakan'ın ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı'nın çok sayıda yurt dışı ve yurt içi seyahatlerinde kendilerine eşlik etti ve üst düzey diplomatik görüşme ve kabullerinde hazır bulundu. TBMM Başkanı'nın tüm dış ilişkiler ve parlamenter diplomasi çalışmalarının planlanması, organizasyonu ve yürütülmesinde sorumluluk üstlendi.
  2011 Milletvekilliği Genel Seçimlerinde İstanbul l. Bölge'den milletvekili seçildi. TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi ve NATOPA Türk Grubu üyesi oldu. AK Parti Dış Ilişkiler Başkan Yardımcılığl görevine getirildi. Ayrıca Kolombiya Dostluk Grubu Başkanlığı ve Almanya Dostluk Grubu Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmektedir. 16 Ekim 2014 tarihinden itibaren TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanlığı ve Türk-Rus Toplumsal Forumu Eşbaşkanlığı görevlerini üstlenmiştir.
  Evli ve 2 çocuk babası olan Ahmet Berat Çonkar, iyi derecede İngilizce, orta seviyede İspanyolca bilmektedir.

 • ×

  1.Bölge

  Berat Albayrak

  1978 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümü lisans mezuniyetinin ardından yüksek lisansını New York Pace Üniversitesi Lubin School of Business’ta tamamladı. Bankacılık ve Finans bölümünden “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” tezi ile doktora derecesi aldı.

  1996 yılında başladığı profesyonel iş hayatında, ekonomi, enerji ve finans başta olmak üzere farklı iş kollarındaki girişimlere yönetici olarak öncülük etti.

  2013 yılı sonunda özel sektördeki kariyerine nokta koydu. Sabah gazetesinde başladığı köşe yazarlığının yanı sıra Marmara Üniversitesi’nde bankacılık ve finans üzerine dersler verdi. Pek çok sivil toplum kuruluşunda aktif görevler aldı.

  25., 26. ve 27. Dönem İstanbul milletvekili olarak Meclis’e girdi. Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesidir. 64. ve 65. Hükümetlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yaptı.

  Bakanlığı döneminde Türkiye’nin orta ve uzun vadeli enerji politikalarından oluşan Milli Enerji ve Maden Strateji Belgesi hazırlandı. Bu kapsamda doğalgazdan güneş ve rüzgar enerjisine kadar geniş bir alanda, dünyaya örnek olacak projeler hayata geçirildi.

  İngilizce biliyor. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

 • ×

  1.Bölge

  İsmet Uçma

    1 Ocak 1955'te Ordu Fatsa'da doğdu. İlahiyatçı, İktisatçı, Siyaset Bilimci ve Yayıncı olan İsmet Uçma, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. Aynı fakültede Kelâm Felsefe Anabilim Dalında "Kuran ve Sünnette Şefaat Kavramı" adlı çalışmasıyla yüksek lisansını, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalında "Bir Sosyal Siyaset Kurumu Olarak Ahilik" adlı çalışmasıyla doktorasını tamamladı. Bir dönem özel bir okulda öğretmenlik yaptı. Yayıncılık hayatına 1983 yılında Bir Yayıncılıkta editör olarak başladı ve 1986 yılında İşaret Yayınlarını, 2000 yılında da Şehir Yayınlarını kurdu. 1994-1997 yılları arasında İstanbul İl Genel Meclisi Üyeliğine seçildi. AK Parti Kurucu Üyesi olan Uçma, 2011’de Ak Parti İstanbul Milletvekili seçildi. Birleşik Dağıtım, Basın Yayın Birliği, Türkiye Yazarlar Birliği, NEŞKO, İTO Basın Yayın Komisyonu, ÜSEV gibi kuruluşlarda farklı görevler üstlendi. 1991 yılında Türkiye Yazarlar Birliğinin "Yılın Yayıncısı" ödülüne layık görüldü. Arapça ve İngilizce bilen İsmet Uçma, 6 çocuk babasıdır.         

 • ×

  1.Bölge

  Metin KÜLÜNK

  16 Aralık 1960'ta Rize Güneysu'da doğdu. Baba adı Muhammet, anne adı Şaziment'tir.

   

  İnşaat Mühendisi; Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdi.

   

  Milli Türk Talebe Birliği Orta Öğrenim Yönetim Kurulu Üyeliği, Akıncılar Teşkilatı, Milli Selamet Partisi İl Gençlik Yönetim Kurulu Üyeliği, AK PARTİ İstanbul İl Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul İl Teşkilat Başkanlığı, İstanbul İl SKM Başkanlığı görevlerinde bulundu. Yayımlanmış 5 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

   

  24, 25 ve 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi.

   

  İyi düzeyde İngilizce bilen Külünk, evli ve 1 çocuk babasıdır.

 • ×

  1.Bölge

  Dr. Ravza KAVAKCI KAN

  Dr. Ravza KAVAKCI KAN, 30 Mart 1972’de İstanbul’da doğdu.

  Bilgisayar Mühendisi, Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi; Dallas Texas Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi İİBF Avrupa Çalışmaları yüksek lisansını tamamladı. Washington, DC’de Howard Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi bölümünde Türkiye’nin AB’ye Giriş Sürecinde “Rol Modellik” Kavramı Üzerinden Güç İlişkilerine Bakışı Konusunda Doktorasını yaptı.

  1994’de Belbim A.Ş.’de İstanbul’un ilk elektronik bilet sistemi olan AKBİL Projesi mühendis ekibinde ve Müşteri Hizmetleri şefi olarak çalıştı. 2008’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa Birliği’nden fon alan ilk projesinin yürütücüsü oldu. Howard Üniversitesinde verdiği derslerin akabinde, İstanbul Ulaşım A.Ş.’de Siyaset Bilimi Uzmanı olarak çalıştı. Ayrıca Gaziantep, Hasan Kalyoncu Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde lisans ve yüksek lisans dersleri verdi.

  Postkolonyal Çalışmalar Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadın ve Demokrasi Derneği Akademik Komisyon üyesi olmanın yanı sıra birçok farklı sivil toplum örgütünde çalışmalar yapmış olan Dr. Ravza KAVAKCI KAN, 1998-2001 yılları arasında Fazilet Partisi İstanbul Hanımlar Komisyonunda Dış İlişkiler Başkanlığı görevinde bulundu. 1999 Yerel ve Genel seçimlerinde İstanbul 1. bölge milletvekili Merve KAVAKCI’nın seçim programını yürütmenin yanı sıra, Bahçelievler Belediye Meclis Üyesi adayı idi.

  25. Dönem ve 26. Dönem Milletvekili genel seçimlerinde İstanbul Milletvekili olarak TBMM’ne girdi. TBMM’nde AB Uyum Komisyonu Üyesi ve Dış İşleri Komisyonu üyesidir. AK Parti MKYK görevini yürütmektedir. Ayrıca Türkiye-Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı’dır.

  Çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede Arapça bilen Dr. Ravza KAVAKCI KAN evli olup bir çocuk annesidir.

 • ×

  1.Bölge

  Azmi Ekinci

  1968 Malatya doğumlu, İlkokulu Malatya'da, ortaokul ve liseyi Malatya İmam Hatip Lisesinde birincilikle bitirdi. İstanbul Teknik Üniversitesinde Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

  Siyasi hayatına 2004 yılında Ümraniye’de AK Parti Meclis üyesi adayı olarak başladı. 2005-2006 yıllarında  Ümraniye’de AK Parti İlçe Yönetim Kurulu  Üyeliği yaptı. 2006 -2008 yıllarında İlçe Başkan yardımcılığı yaptı. 2008 yılında AK Parti Sancaktepe Kurucu İlçe Başkanı olarak atandı. 2009 ve 2011 kongrelerinde tekrar seçildi. 15 Kasım 2014 kongresinde kendi isteğiyle ilçe başkanlığını bıraktı.

  Kendine ait şirketinde ticari faaliyetine devam etmektedir.

  MİAD Malatyalı İş Adamları Derneği yönetim kurulu üyeliği yaptı. Malatya İmam Hatip Mezunları İstanbul Derneğinde yönetim kurulu üyeliği devam etmektedir.

  Evli ve dört çocuk babasıdır.

  Türkçe dışında Kürtçe, Arapça ve İngilizceyi iyi derecede bilmektedir.

  İlgi Alanları:

  Okumak, araştırmak ve yazmak.

  Tarih ve kültür gezileri.

  Sivil toplum kuruluşlarına katkıda bulunmak.

 • ×

  1.Bölge

  Osman BOYRAZ

  1974 yılında Sivas-Gürün’de doğdu. İlköğretim ve liseyi Sivas’ta tamamladı. 1997 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Harita ve Kadastro Bölümü’nden mezun oldu ve HARİTA MÜHENDİSİ unvanını aldı. BOYRAZ, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde Yüksek Lisansını tamamlayarak HARİTA YÜKSEK MÜHENDİSİ oldu.

  Osman BOYRAZ; Maltepe Sivaslılar Derneği Kurucu Başkanlığı, İstanbul Sivaslılar Platformu Danışma Kurulu Üyeliği, Piri Reis Harita ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Çalışanları Derneği Üyeliği ve Bilim Komisyonu Başkanlığı (Devam), TEK-DER Üyeliği, Maltepespor Yönetim Kurulu Üyeliği ve Gürün Kültür Vakfı Üyeliği gibi birçok sivil toplum kuruluşlarında aktif görev aldı.  

  12 Haziran 2011 yılında yapılan genel seçimlerde İstanbul 1.Bölgeden AK Parti Milletvekili olarak 24.Dönem’de Parlamento’ya girdi.

  Türkiye Büyük Millet Meclisinde; Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyeliği, Çevre Komisyonu Üyeliği ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyeliği görevlerinde bulundu.


  Aldığı Eğitim Sertifikaları ve Uzmanlık Alanları:

  Prestige Education Center tarafından alınan Bilgisayar Sistem Mühendisliği Uzmanlığı
  Kamu İhale Kurumu tarafından verilen İhale Uygulamaları Eğitimi
  TUV Sudwest TGK tarafından verilen ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Sistemi Bilgilendirme Eğitimi
  UGETAM Uluslararası Gaz Eğitim Teknoloji Araştırma Merkezi tarafından Doğalgaz Tesisat Projelendirme Eğitimi
  Mentor Project Management Training&Consultancy tarafından MPM-12 Proje Yönetimi Sertifika Programı Eğitimi
  Berlitz Language Center tarafından verilen İngilizce Eğitimi
  BENTLEY tarafından verilen Micro Station ve 3 Boyutlu Modelleme Çizimleri Eğitimi
  Performance Colsulting tarafından verilen İş Planlama ve Takibi Eğitimi
  Fatih Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından Operasyonel Yönetim Eğitimi
  Gaz De France tarafından Fransa’da verilen Doğalgaz İşletmeciliği ve Yönetimi Eğitimi

 • ×

  1.Bölge

  Hasan Turan

  1967 yılında Giresun’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Giresun’da tamamladı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı, Yönetim ve Organizasyon alanında yüksek lisansını bitirdi. Projesini STK’ lar üzerine tamamladı. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde İşletme Yüksek Lisans Programı tez aşamasındadır.
  1986 yılından itibaren İstanbul’da reklam ve organizasyon üzerine ticari faaliyetini sürdürmektedir. Gençlik yıllarından itibaren; basın-yayın organları ve İslam dünyası başta olmak üzere ulusal ve uluslararası düzeyde toplumsal sorumluluk organizasyonlarının çeşitli kademelerinde hizmet verdi, vermeye devam etmektedir. Ulusal çapta yayın yapan bir dijital yayın platformu ve bir derginin imtiyaz sahibidir.
  Yerel ve ulusal STK’ ların muhtelif kademelerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Mazlum Der ve İHH’ nın projelerinde aktif rol üstlenerek yurtiçi ve yurtdışı yardım organizasyonlarında yer aldı.
  İTO Basın Yayın Meslek Komitesi’nde görev yaptı. Halen Giresun Vakfı Yüksek İstişare Konseyi üyesidir.
  Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu Genel Başkanıdır.
  Yedi bölgeyi kapsayan ve birçok STK’nın içinde yer aldığı Tüm Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı ve İstanbul’da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.
  2009-2014 Güngören Belediyesi Meclis Üyeliği,
  2014-2015 Gaziosmanpaşa İBB Meclis Üyesi - İBB AK Parti Grup Yönetimi görevlerinde bulunmuştur.
  Sporcu ve antrenör olarak 15 yıl Uzakdoğu sporlarıyla ilgilenen Turan evli ve iki çocuk babasıdır.

 • ×

  1.Bölge

  Hasan Sert

  Dr. Hasan SERT, 1961 yılında Akşehir'de doğdu. Üniversite öğrenimini 1981 yılında Gazi Üniversitesi'nde, Yüksek Lisans çalışmasını ise ‘Makine Yüksek Mühendisi’ ünvanıyla 1990 yılında Selçuk Üniversitesi’nde tamamladı. Doktora eğitimini 1997 yılında Erciyes Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde bitirdi.

  Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Türk Hava Kurumu Üniversiteleri’nde öğretim üyelikleri yaptı. Çok sayıda öğrenci yetiştiren Dr. SERT, 2005-2006 yıllarında ABD’nin en iyi üniversitelerinden Michigan Üniversitesi’nde (University of Michigan) misafir öğretim üyesi olarak çalıştı.
  Uluslararası akademik ve ticari toplantılar düzenledi. Birçok derginin yayın kurulu üyeliklerinde bulundu.
  2004 yılında AK PARTİ’ den ANKARA-Altındağ semtinde Belediye Başkanı aday adayı oldu.
  Değişik sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerde danışmanlıklar yaptı. Kendine ait şirketlerin Yönetim Kurulu Başkanlıklarını da yürüttü. 50'nin üzerinde ülkede, akademik ve ticari çalışmalarda bulundu.

  2009 yılında TÜMSİAD Genel Başkanı oldu.
  Genel Başkanlığı döneminde TÜMSİAD, Avrupa Birliği Sanayi ve İşletme Komisyonu Genel Direktörlüğü tarafından 37 katılımcı ülkenin sivil toplum, özel sektör ve kamu kuruluşları arasından 3 yıl üst üste “En Etkin Sivil Toplum Kuruluşu” seçildi.

  Dr. SERT, TÜMSİAD Genel Başkanı olarak Dünya Değişim Liderleri Zirvesi, Dünya Türk İş Konseyi, Yeni Başlangıçlar İçin Ortaklıklar (PNB-Partners For a New Beginning), Dünya Girişimcilik Zirvesi, Dünya Verimlilik Zirveleri gibi çok önemli uluslararası toplantılara katıldı. Birçok uluslararası iş formlarının düzenlenmesine de katkı sağladı.

   Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Girişimcilik Konseyi Üyeliğine”  ve “Kümelenme Destek Programı Seçici Kurul Üyeliklerine” seçildi.
  2010 yılında, MPM (Milli Verimlilik Merkezi) tarafından, Türkiye’de sadece 11 kişiye verilen     ‘11 Altın Türk’ ödülüne layık görüldü.

  Yine aynı yıl Dünya Verimlilik Bilim Konfederasyonu tarafından Dünya’da sadece 41 kişiye verilen ‘Dünya Verimlilik Oskarı Madalyası’ aldı.

  2012 yılında DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) “Yönetim Kurulu Üyeliğine” seçildi. 2014 yılı ekim ayında  söz konusu üyeliğe tekrar seçilmiş olup halen bu görevini de sürdürmektedir.

  Sadece akademik değil, ticari alanlarda da aktif olarak çalışan Dr. SERT, İnşaat, Dış Ticaret, Turizm ve Medya ile ilgili sektörlerde şirketleri olan bir işadamı ve 2. Dönem TÜMSİAD Genel Başkanı olup evli, bir çocuk babası ve İngilizce bilmektedir.

 • ×

  1.Bölge

  Mehmet Ali Pulcu

  04 - 07 - 1960 Bolu - Akçakoca doğumlu.
  1979' da İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu.
  1983' de İstanbul Üniversitesi Çapa Diş hekimliği Fakültesi'nden yüksek lisans derecesi ile mezun oldu.
  1986'dan beri özel muayenehanesinde serbest diş hekimi olarak çalışmaktadır.
  Bilim Sanat Vakfı ve İstanbul Şehir Üniversitesi mütevelli heyet üyeliğinde bulunmuştur.
  Evli ve üç çocuk babasıdır.
  İstanbul Birinci Bölge 12. sıra milletvekili adayıdır.

 • ×

  1.Bölge

  Hurşit Yıldırım

  1974 yılında Yozgat’ta doğdu. İlkokulu Kırşehir’de, orta öğretimini Yozgat/Yerköy İmam Hatip Lisesinde tamamladı.1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İngilizce ve Arapça bilmektedir. Kadıköy’deki kurucusu olduğu Yıldırım Hukuk Bürosunda serbest avukatlık yapmış olup, evli ve 3 kız çocuğu babasıdır.

   

  Refah Partisinde “sandık başkanlığı” ile siyasete adım atan Av. Hurşit YILDIRIM AK Parti de sırasıyla Kadıköy Seçim Kurulu Başkanlığı (2002) ,Kadıköy Gençlik Kolları İlçe Başkanlığı (2002-2004), Siirt Pervari Seçim Koordinasyon Merkezi Sorumlusu (2003), Kadıköy Belediye Meclis Üyesi (2004-2009), Kadıköy İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği (2006-2009), Kadıköy İlçe Başkan Yardımcılığı ( Seçim İşleri Başkanı ve Tanıtım Medya Başkanı) (2007-2009), İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği (Seçim İşleri Komisyon Üyesi (2009-2010), İstanbul Anadolu Yakası Seçim İşleri ve Referandum Sorumlusu (2010), Kadıköy Ana Kademe İlçe Başkanlığı ( 2011-2014), 2014 Mart Yerel Seçimleri Kadıköy Belediye Başkan Adaylığı ( 2014), Kadıköy İlçe Başkanlığı (tekrar) 2014-2015), 7 Haziran Milletvekili Seçimleri İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı ( 2015), 1 Kasım 2015 Milletvekili Seçimlerinde “İstanbul Milletvekili” olarak seçilmiştir.

   

  Öğrencilik yıllarından itibaren Ensar Vakfı, Milli Gençlik Vakfı gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarında yer aldı. İstanbul Yozgatlılar Derneği Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Çeşitli dönemlerde Çağrı ve Hukukun Üstünlüğü Platformu ile İstanbul Barosu seçimlerinde yönetim, denetim kurulu ve genel kurul delege üyelikleri için adaylıkları bulunmaktadır. Kadıköy İnsan Hakları Kurul üyeliği de yapmış olan Av. Hurşit Yıldırım, Hukukçular Derneği ve Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB) üyesidir.

   

  Av. Hurşit Yıldırım, futbol, voleybol ve yüzme spor dalları ile de ilgilenmektedir.  Hukukçu olmasının yanı sıra edebiyata yatkınlığı olan Yıldırım’ın çok sayıda şiir, köşe yazısı ve mesleki makaleleri bulunmaktadır. “Parlamenter Sistem Krizleri ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeli” kitabının yazarıdır.

 • ×

  1.Bölge

  Hulusi ŞENTÜRK

  02 Ekim 1963'de İstanbul'da doğdu. Baba adı Mustafa, anne adı Sultan'dır. 

  1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Mühendisliği bölümünü bitirdi.

  1996 yılına kadar ailesine ait mermer işletmesini yönetti. 1996-2005 yılları arasında Pendik Belediyesinde Müdürlük, Başkan Danışmanlığı ve Belediye Şirketlerinin Genel Müdürlüğü görevlerini, 2005-2011 yılları arasında stratejik yönetim ve piyasa araştırmaları alanında faaliyet gösteren Plato Danışmanlık ve Anka Araştırma Eğitim şirketlerinin kurucu ortağı ve yönetici görevlerini yürüttü.

  2011-2015 yılları arasında Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanlığı, Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO) Yönetim Kurulu ve Finans Komitesi Üyeliği, İslam Ülkeleri Standardizasyon ve Metroloji Merkezi (SMIIC) Başkanlığı, Bölgeler Arası Standardizasyon Birliği (BASB) Başkanlığı,  TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

  Siyasi hayatına 1980’li yıllarda Refah Partisinde üye olarak başlamış olup,

  Refah Partisi Sandık Yönetim Kurulu Üyesi (1987)

  Refah Partisi Mahalle Temsilcisi (1989)

  Milli Gençlik Vakfı Maltepe İlce Teşkilatı Kurucu Yönetim Kurulu üyesi (2001)

  Refah Partisi Maltepe İlçe Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi, Başkan Yardımcısı (1991-1998)

  Fazilet Partisi Maltepe Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi, Teşkilat Başkanı (1998-2001)

  Refah Partisi ve Fazilet Partisinden Maltepe Belediye Meclis Üyesi (1992-1999)

  AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi (2002)

  AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi, İl Başkan Yardımcısı (2006-2011)

  AK Parti İstanbul Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığı (2007 ve 2009)

  görevlerinde bulundu.

  26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi.  26. Dönemde İnsan Hakları Komisyonu Üyesi oldu.

  Değişik alanlarda yayınlanmış ondört kitabı bulunmaktadır. 

  İngilizce bilen Şentürk, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 • ×

  1.Bölge

  Orhan Birdal

 • ×

  1.Bölge

  Şebnem Koçakelçi

  1977'de Bingöl’de doğdu.İlk,orta,lise tahsiline Bingöl lisesinde devam edip ailesinin işleri dolayısıyla Kocaeli iline yerleşmeleri sebebiyle lise son sınıfı Kocaeli'nde okuyarak İzmit Lisesi'nden mezun oldu. Lisans eğitimini Maltepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nde tamamlayan Kocakelçi, halen Yıldız Teknik Üniversitesi'nde İnovasyon ve Girişimcilik alanında Yüksek  Lisans eğitimine devam etmekte aynı zamanda da Aile Şirketlerinde Yöneticilik yapmaktadır. Şebnem Kocakelçi, siyasi hayatına 2004 yılında İstanbul AK Parti Kadıköy Gençlik Kolları Halkla İlişkiler Başkanı olarak başlamış; daha sonra AK Parti Ataşehir Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2009 ve 2012 yıllarında gerçekleştirilen AK Parti İstanbul 3. ve 4. İl Olağan Kongrelerinde İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilen Kocakelçi İstanbul İl Başkanlığında her iki dönem boyunca Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.7 Haziran 2015 seçimlerinde AK Parti Bingöl Milletvekili olarak seçilen Kocakelçi, 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri'nde AK Parti'nin İstanbul Birinci Bölge'den 18. sıra adayı olmuştur.Şebnem Kocakelçi, 2018 yılında gerçekleştirilen  AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları 5.Olağan Kongresi ile Kadın Kolları MKYK Üyesi seçilmiş ve AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Ekonomi Birim Başkanı olarak görevini yürütmektedir.

 • ×

  1.Bölge

  Hakkı ŞANLI

  1954'te Manisa'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nden 1975 yılında mezun oldu. Makine Mühendisidir. Özel sektörde kendisine ait şirkette çalışmaktadır. Üsküdar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesidir. iyi düzeyde ingilizce bilen Şanlı, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 • ×

  1.Bölge

  Erdal Yılmaz

 • ×

  1.Bölge

  Ayşe Kartal

  1963 yılında Sarıkamış’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da tamamladı. 1986 Yılında Atatürk Üniversitesi Muhasebe Bölümünden mezun oldu. Aynı üniversiteden pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. 1982-1990 yılları arasında Atatürk Üniversitesi, 1990-2004 yılları arasında İstanbul Üniversitesinde görev yapıp 2004 yılında Fakülte Genel Sekreteri olarak emekli oldu. 2008-2010 yılları arasında Kavram M.Y.Okulunda Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı yaptı. 2011’den beri Üsküdar Üniversitesi Strateji Geliştirme Direktörü,Kariyer araştırma Uygulama Merkezi Müdürü ve Rektör YÖK Danışmanı olarak çalışmaya devam etmekte. KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği)  akademik kurul üyesi. Evli, bir oğlu var.

 • ×

  1.Bölge

  Mustafa Demiral

  01.10.1973 / Antalya / Gazipaşa doğumlu. Alanya İHL ve Marmara  Üni. Hukuk Fak. mezunu olan Demiral, serbest avukatlık yapıyor.

  2005 -2009 Tarihleri arasında Üsküdar İlçe Yönetim Kurulu üyeliği, 2009-2014 Tarihleri arasında Üsküdar Beld. Meclis Üyeliği ve Meclis 1. Başkan Vekillliği, Halen devam etmekte olan Üsküdar İlçe Seçim Kurulu Üyeliğiolan Demiral'ın, Marmara Üni. Müstakil Hukukçular Platformu Organizasyon Komitesi üyeliği, 2000-2002 Yıllarında Üsküdar MGV Yön. Kurulu Üyeliği, 2010 Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi  (UHİM) kuruculuğu ve halen devam eden Hukuk Drektörlüğü bulunuyor.

 • ×

  1.Bölge

  Mustafa Özmen

  1972 Muş Doğumlu. İlk Okulu Memleketi Muş'ta Tamamladı. Orta okul,Lise ve Üniversiteyi Kocaeli de Tamamladı.  İstanbul'un Çeşitli İlçelerinde Mobilya Mağaza İşletmeciliği yapıyor.
  2002 Yılından Beri Pendik-Kaynarca'da Mutfak dolabı ve Kapak Üretimi Yapıyor. Marmara Bölgesinde ve İstanbul'un Çeşitli İlçelerinde 20'ye Yakın Mağazasıyla Sektörde Faaliyetlerine Devam ediyor. AK Parti Kurulduğundan Bugüne kadar  3 Dönem  Tuzla’da Yönetim  Kurulu Üyeliği Yaptı. 2009 Yerel seçimlerinde İse AK Parti İstanbul İl Genel Meclis Üyeliğine Seçildi. 2012-2013 Yıllarında İstanbul İl Genel Meclisi Sanayi ve Ticaret Komisyon Başkanlığı Görevlerinde Bulundu.Halen Kendi Şirketleri Olan Eko Kabin ve Torino Mutfak Mobilya Şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı Yapıyor. Evli ve 3 Erkek Çocuk Babası.

 • ×

  1.Bölge

  Hacer Aktürk

 • ×

  1.Bölge

  Alim Erdemir

  1974 Bayburt’ta doğdu
  Eğitim;
      •    İlk ve orta tahsilini Bayburt’ta, Liseyi; İzmit İmam-Hatip Lisesi’nde,Üniversiteyi Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde,Yüksek Lisansını, Beykent Üniversitesi  İşletme Yönetimi alanında tamamladı.
  Kamu ve Özel Sektör Tecrübesi;
      •    1997’de Körfez Belediyesi’nde başladığı kamu çalışma hayatına, 2000-2003 yıllarında İzmit Büyük Şehir Belediyesi,
  13 Yılı Pendik Belediyesi’nde olmak üzere;17 Yıl Müdürlük ve Danışmanlık  görevlerinde bulundu.
      •     Almanya , Hollanda, İsveç, İtalya ve Slovenya’da, yönetim  ve organizasyon  alanında inceleme ve kurumsal araştırmalar
   yaptı.
  Siyaset,Gazetecilik &Radyo, Sivil Toplum
  Siyasete  başladığı  Refah ve Fazilet Partisi Kocaeli  gençlik kollarında  ve Milli Gençlik Vakfı’nın yönetim kurullarında görev aldı.
      •    Değişik gazete ve dergilerde köşe yazarlığı ve radyo programcılığı yaptı.
      •    Sivil  Toplum Örgütlerine yönelik düzenlenen STK Akademisinde  yöneticilik ve proje danışmanlığı yaptı
      •    Halen  Anadolu Bayburtlular Derneği Genel Başkanlığını yürütmektedir.
      •    Savate Sporları Federasyonu temsilciliğiyle Uluslar arası etkinliklere katıldı.

  Ak yolculuk;
      •    Kuruluşundan bu güne memuriyete rağmen AK Partimizin etkinliklerine aralıksız  çalışmalarına katıldı. 2015 Genel Seçimlerine katılmak üzere Ak Parti İstanbul 1.Bölge Milletvekili Adayı oldu.
  Yayınlanmış Eserleri;
      •    Kur’anda Devlet Ahlakı, Kamu yönetimlerinde Stratejik Planlama Süreçleri, Başarının Sırrı 7 T olmak üzere 3 kitabı yayınlandı.
  Dil bilgisi,
      •    Arapça ve İngilizce biliyor.
  Aile,
      •    Opr.Dr.Betül ERDEMİR’le evli  olup , 2 Çocuk babasıdır.

 • ×

  1.Bölge

  Coşkun Koç

  1981 yılında Ardahan Merkez'de doğdu. İlkokulu Hakkari Şemdinli ilçesinde, Ortaokulu ve lise eğitimini Antalya'da tamamladı. 2003 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden mezun oldu.

  2005 yılından beri İstanbul Ümraniye'de serbest eczacılık yapıyor. Evli ve 1 çocuk babası.

 • ×

  1.Bölge

  Hasan Ekmen

 • ×

  1.Bölge

  Ayser Soy

 • ×

  1.Bölge

  Muhammet Ali Kumru

 • ×

  1.Bölge

  Mehmet Hüsrev

 • ×

  1.Bölge

  Ramazan Bulum

 • ×

  2.Bölge

  Hayati Yazıcı

  23 Mayıs 1952’de Rize Çayeli’nde doğdu. İlkokulu Buzlupınar Köyü’nde okudu. Orta öğrenimini Trabzon ve Erzurum İHL’nde tamamladı. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Kamu Hukuku alanında yüksek lisans yapan Yazıcı, 1976 yılında hakim adayı olarak İstanbul Adliyesi’nde kamu görevine başladı. Çayırlı, Mihallıççık ve Kargı Hakimliklerinde bulundu.

  Yazıcı, 1984 yılı sonunda kamudaki görevinden ayrılarak İstanbul’da serbest avukat olarak çalışmaya başladı. Çeşitli dernek, vakıf ve siyasi partilerde üye ve yönetici olarak toplumsal çalışmalar içinde yer aldı. Yazıcı, bu süreçte Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Avukatı ve Hukuk Müşaviri olarak da görev yaptı.

  Adalet ve Kalkınma Partisi`nin kuruluş sürecinde yer alan Yazıcı, partinin Kurucu Üyesi oldu.03 Kasım 2002 seçiminde İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Kasım 2002`den itibaren beş yıl süre ile AK Parti`nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

  Yazıcı, AK PARTİ’nin kuruluşundan bu yana Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

  22. ve 23. Dönemde İstanbul, 24. Dönemde Rize Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, 61. Hükümette Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yaptı.

  01 Kasım 2015 günü yapılan genel seçimde İstanbul Milletvekili seçildi.

  Yazıcı, evli ve 2 çocuk babasıdır. Ailenin 3 torunu vardır.
   

 • ×

  2.Bölge

  Volkan BOZKIR

  22 Kasım 1950'de Ankara'da doğdu. Ankara Hukuk Fakültesi mezunudur.

  Dışişleri Bakanlığı’nda 38 yıl 6 ay süreyle aşağıdaki görevlerde bulunmuştur:

  Yurtdışında:

  Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu; Bağdat Büyükelçiliği Başkâtibi; OECD Daimi Temsilciliği Müsteşarı; New York Başkonsolosu; Bükreş Büyükelçisi; AB nezdinde TC Daimi Temsilcisi

  Yurtiçinde:

  Dışişleri Bakanlığı’nın çeşitli kademeleri yanında, Merhum Başbakan Sayın Turgut Özal’ın Dışişleri Danışmanı; Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve 9.Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel’in Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı; AB Genel Sekreter Yardımcısı; Dışişleri Bakanlığı AB den sorumlu Müsteşar Yardımcısı; AB Genel Sekreteri

  Volkan Bozkır, 24, 25 ve 26. Dönemlerde AK Parti İstanbul Milletvekili olarak seçilmiştir. Dışişleri Komisyonu Başkanlığı, Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı ve Türk-Rus Toplumsal Forumu Eş-Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

  62. Hükümette AB Bakanı ve Başmüzakereci olarak görevlendirilmiştir. 64. Hükümette AB Bakanı olarak görevine devam etmektedir.

  Evli ve 2 çocuk babasıdır.

  Romanya Ulusal Liyakat Madalyası ve “Şövalye” düzeyinde “İtalya Liyakat Nişanı” hamilidir.

  İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

 • ×

  2.Bölge

  Burhan Kuzu

  1955 yılında Kayseri'de doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Aynı yıl hakimlik ve kaymakamlık sınavını kazanarak, Tekirdağ'da kaymakamlık stajına başladı.

  1976 yılında aynı fakülteye asistan olarak girdi. 1984 yılında doktor, 1989 yılında doçent ve 1998'de de profesör oldu. 1980-82 yılları arasında Paris Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Avrupa Konseyi bursuyla araştırmalar yaptı.

  Çeşitli sivil toplum örgütlerinde yöneticilik yaptı. Halen İstanbul Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Anabilim Dalı Başkanı.

  Polis Okullarında uzun süredir ders vermektedir. Hukuk alanında yayınlanmış çok sayıda eseri bulunmaktadır. Anayasa hukuku uzmanı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 • ×

  2.Bölge

  Ayşe Nur Bahçekapılı

  26 Kasım 1954'te Trabzon Maçka'da doğdu. Babasının adı Hasan Şefik, annesinin adı Şahsene'dir.

  Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

  Serbest avukat olarak çalıştı. İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri olarak görev yaptı. Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. Sosyal Demokrat Hareket Platformunda Kadın-Eğitim-Hukuk Atölyelerinin İstanbul sorumlusu olarak çalıştı.

  23. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye-Küba Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevini üstlendi.

  Orta düzeyde İngilizce bilen Bahçekapılı, bekârdır.

 • ×

  2.Bölge

  Fatma Betül Sayan Kaya

  Fatma Betül Sayan Elektrik-Elektronik Mühendisi, Tıp Doktoru. İstanbul, Fatih’te hukukçu bir ailenin 3. çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokulu Fatih İlkokulu’nda okuduktan sonra Beyoğlu Anadolu Lisesi’ni (English High School) bitirdi. Üniversite sınavlarında derece yaparak Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde burslu olarak okudu, şeref derecesiyle mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

  İstanbul’da proje mühendisi olarak bir süre çalıştıktan sonra Amerika’nın en iyi üniversitelerinden biri olan New York Üniversitesi’nde lisansüstü çalışmalar yaptı. 2009 yılındaki 5. Olağan Kongre ile AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi. Daha sonra kurucu Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'la 2012 yılına kadar AK Parti Genel Başkan Danışmanı olarak çalıştı. 2012 yılındaki kongreyle tekrar İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi ve AK Parti İstanbul Tanıtım Medya’dan sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak atandı. AK Parti İstanbul İl Teşkilatı’nın Sosyal Medya Yapılanmasını kurarak İstanbul’un 39 ilçesinde ekipler oluşturulmasına öncülük etti.

  İstanbul teşkilatlarında 3 kademe sosyal medya eğitimlerini başlattı. İstanbul Kültür ve Sanat Politikaları Komisyon Başkanlığı yaptı. 2014 Yerel Seçimleri Seçim Koordinasyon Merkezi Tanıtım Medya Sorumlusu ve 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ERDOĞAN İSTANBUL seçim ofisi Tanıtım Medya Sorumlusu olarak görev yaptı.
  5. Olağan Kongre ile AK Parti MKYK üyeliğine seçildi.

  AK Parti AR-GE'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 25 Kasım 2015 tarihli MYK değişikliği ile AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir.

  26. dönem İstanbul Milletvekili seçilen Fatma Betül Sayan Kaya, 25.04.2016 günü açıklanan 65. Hükümette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak yer aldı. Başbakan Binali Yıldırım’ın, 19 Temmuz 2017 günü açıkladığı yeni kabinede Bakanlık görevine devam etti.

  Kaya, 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen genel seçim ile 27. dönem İstanbul Milletvekili seçildi. Şuan da Sosyal Politikalar'dan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı.

  Evli, 2 çocuk annesi. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca biliyor.

 • ×

  2.Bölge

  Ekrem Erdem

  Ekrem Erdem, 1948'de Sivas'ta doğdu. Babasının adı Hüseyin, annesinin adı Hesna'dır. Öğretmen; Sivas Erkek Öğretmen Okulu, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi. 1966-1973 yılları arasında öğretmen olarak görev yaptı. 1966-1973 yılları arasında Başbakanlık Arşiv Genel Müdürlüğünde Arşivist olarak çalıştı. Birçok sivil toplum örgütünün kurullarında ve yönetiminde görev üstlendi. Halen Dil ve Edebiyat Derneğinin (DED) Kurucu Genel Başkanlığını yürütmektedir. 20.22. ve 24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Erdem, evli ve 5 çocuk babasıdır.

 • ×

  2.Bölge

  Aziz Babuşcu

  1964 yılında Trabzon / Akçaabat’ta doğdu.  
  Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdi.
  İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği olarak faaliyet gösteren meslek kuruluşunun kurucu üyeliği ve Başkanlığı, Marmara Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği kurucu üyeliği ve Başkanlığı görevlerinde bulundu.
  2004 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeliğine seçilen BABUŞCU, Plan Bütçe Komisyonu Başkanlığı, Denetim Komisyonu Başkanlığı ve Grup Başkanvekilliği görevlerini ifa etti.
  2006 yılında İl Yönetim Kurulu Üyesi ve İl Başkan yardımcılığına getirildi.
  Nisan 2007 – Şubat 2015 tarihleri arasında AK Parti İstanbul İl Başkanlığı görevini yürüttü.
  Halen Mali Müşavirlik yapmaktadır.
   Aziz BABUŞCU, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 • ×

  2.Bölge

  Durmuş Ali Sarıkaya

  1974 Yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve Orta Öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde Lisans Eğitimini, İngiltere Manchester Üniversitesi Uluslararası Politik Ekonomi alanında Yüksek Lisansını tamamladı. 2002-2015 yılları arasında Başbakan Müşaviri, Dışişleri Bakanı Başdanışmanı ve Başbakan Başmüşaviri olarak görev yaptı. AK Parti Genel Başkan Danışmanlığı görevini yürüten D. Ali SARIKAYA, İngilizce, Almanca ve Arapça bilmektedir. Evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

 • ×

  2.Bölge

  Şirin Ünal

  Şirin Ünal, 11 Ağustos 1954'te Sinop Ayancık'ta doğdu. Babasının adı Hamdi, annesinin adı Cemile'dir.
  Hava Pilot, Tümgeneral; Hava Harp Okulundan mezun oldu. Harp Akademileri Komutanlığı Hava Harp Akademisi ile Silahlı Kuvvetler Akademisini bitirdi.
  1977'de jet pilotu oldu. 1978'de Harbe Hazırlık Eğitimini tamamladı. 1992'de Filo Komutanlığı, 1993'te NATO Karargâh Subayı AFSOUTH Napoli, 1996'da 5. Ana Jet Üs Harekât Komutanlığı, 1998'de Hava Kuvvetleri Komutanlığı Subay Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 2000 yılında tuğgeneralliğe, 2004 yılında ise tümgeneralliğe terfi etti. Plan Harekât Daire Başkanlığı, 4. Ana Jet Üs Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekât Başkanlığı, 1. Hava Kuvveti Komutan Yardımcısı ve Genelkurmay Komutanlığı Kontrol Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü. Öğretmen pilot ve test pilotluğu yaparak, 1992'de "Üstün Başarı Kıdemi", 2009'da "Kıt'a Komutanlığı Brövesi" ile ödüllendirildi.
  24. Dönem AK Parti İstanbul 2. Bölge Milletvekili seçildi.
  Çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Fransızca bilen Ünal, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 • ×

  2.Bölge

  Fatma Benli

  25 ve 26. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekilidir. TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu başkan vekilidir. NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Delegasyonu üyesidir. TBMM Çocuk İstismarını Önleme Araştırma Komisyonu başkan vekili ve Tutuklu ve Hükümlü Hakları Komisyonu üyesidir.

  Avukat ve arabulucu olan Fatma Benli, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Marmara Üniversitesinde 28 Şubat sürecinde yarım bırakmak zorunda kaldığı yüksek lisans eğitimini 2015 yılında tamamladı.

  İnsan hakları çalışmaları nedeniyle 2009 yılında Georgetown Üniversitesi tarafından yayımlanan "Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı" listesinde yer aldı.

  2012 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye İnsan Hakları Kurulu Üyeliğine atandı.

  2013 yılında 63 kişilik Akil İnsanlar arasına seçildi. Karadeniz Grubu Sekreteri olarak görev yaptı.

  Uluslararası Hukukçular Birliği’nin Türkiye Temsilcisi görevini üç dönem yaptı.

  15 seneyi aşkın bir süre çeşitli kadın ve hukuk derneklerinin yönetim kurullarında görev üstlendi.

  Harvard Hukuk Fakültesi ile Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Kaldırılması Komitesi (CEDAW) dahil yurt dışında ve Türkiye'nin yedi bölgesinde insan hakları konulu çok sayıda konuşma yaptı. İfade hürriyeti, din özgürlüğü, başörtüsü yasağı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Tasfiye Edilmesine Dair Sözleşme (CEDAW), kadına karşı şiddet, töre cinayetleri, mal rejimleri ve insan haklarına ilişkin çeşitli alanlarda kitap, kitap bölümü ve makaleler yayımladı.

 • ×

  2.Bölge

  Hüseyin BÜRGE

  10 Ağustos 1955'te Kırklareli Çeşmeköy'de doğdu. Babasının adı Sezai, annesinin adı Münevver'dir.

  Öğretmen, Yönetici; İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oldu.

  1980-1994 yılları arasında çeşitli lise ve dengi okullarda öğretmenlik ve idarecilik yaptı. 1994 yılında Bayrampaşa Belediye Başkanı seçildi ve 2011 yılına kadar kesintisiz 17 yıl Bayrampaşa Belediye Başkanlığı görevini yürüttü. Balkan Belediyeler Birliği Başkanlığı, Uluslararası Balkan Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanlığı, Balkan Medeniyetler Derneği Başkan Yardımcılığı, Bayrampaşa Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkan gibi birçok ulusal ve uluslararası dernek ve vakıfta aktif görevler aldı. 24. Dönemde Türkiye-Makedonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olarak görev aldı ve bu görevi halen devam etmektedir.

  24. ve 25. Dönem İstanbul Milletvekili olarak TBMM görev aldı.

  İngilizce ve Arapça bilen Bürge, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 • ×

  2.Bölge

  Haydar Ali Yıldız

  1971 Yılında Rize’ nin Güneysu ilçesinde doğdu. 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1996 yılından bu yana kendime ait büroda serbest avukatlık yapmakta. Evli, 3 çocuk babası. Beyoğlu, Kurucu İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, Seçim İşleri Birim Başkanlığı, Teşkilat Birim Başkanlığı görevlerinde bulundu. 3 Kasım 2002 ve 28 Mart 2004 seçimlerinde Seçim Koordinasyon (SKM) Başkanlığı görevini ifa etti. Temmuz 2004 yılından itibaren Beyoğlu İlçe Başkanlığı görevini ifa etti. 26 Haziran 2009 tarihinde İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi ve İl Başkan Yardımcılığı- İl Seçim İşleri Başkanlığı görevine getirildi. 27 Mayıs 2012 Kongre Sonrasında Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı olarak atandı. 29 Mart 2009 yerel ile 12 Eylül 2010 ve 12 Haziran 2011, 30 Mart 2014 yerel ve 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde İl Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığı görevini ifa etti.

 • ×

  2.Bölge

  Ahmet Hamdi Çamlı

  1965'te ıstanbul'da doğdu. Newport Oniversitesi'nden mezun oldu. Ticaret ile uğraşmaktadır. Birçok sivil toplum örgütünde çeşitli kademelerde görevler yaptı. Türkiye Atletizm Federasyonu, Türkiye İzcilik Federasyonu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü'nde Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır. Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Çamlı, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 • ×

  2.Bölge

  Markar Esayan

  1969 İstanbul Şişli doğumlu Markar Esayan ilkokulu Bomonti Mıhitaryan, liseyi ise Özel Getronagan Ermeni Erkek Lisesi’nde okudu.

  1995 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi lisans eğitimini tamamladı.

  Yüksek lisansını Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler bölümünde yaptı. Master tezi "19. Yüzyıl Ermeni Gerçekçi Edebiyatı'nda Sınıf Çatışmaları, Burjuvazinin Doğuşu ve Modernite" başlığını taşıyan ve alanında bir ilk olan konuyu kapsıyordu. 1997 yılından beri aralıklarla yazdığı Agos Gazetesi'nde 2001 yılından itibaren Hrant Dink'in davetiyle “Dar Kapı” başlığı altında köşe yazıları kaleme almaya başladı. Esayan birçok sivil toplum örgütünde çeşitli projelerde çalıştı ve danışmanlık hizmeti verdi.

  Hrant Dink'in 19 Ocak 2007 tarihinde elim bir suikasta gitmesiyle Dink sonrası Agos'un yayın hayatına devam edebilmesi adına Etyen Mahçupyan ile birlikte çalıştı. Dink'in birinci ölüm yıldönümünden sonra Agos'tan ayrıldı. Bir süre sonra yazılarına da son verdi.

  2008 yılı baharından itibaren ise, Taraf gazetesinde çalışmaya başladı."Arada" başlığı altında köşe yazıları yazmayı sürdürdü. 15 Aralık 2012 tarihinde gazete yayın yönetmen ve yardımcısının ani ayrılığından itibaren gazetenin geçici yayın yönetmenliğini üstlendi. Daha sonra Oral Çalışlar ile birlikte, 25 Nisan 2013 tarihine kadar görevini sürdürdü. Gazete bu dönemde başlayan Çözüm Süreci'nde süreci destekleyen en etkili gazete olarak öne çıktı. Öyle ki Akil İnsanlar heyetine en çok üye veren gazete ünvanına sahip oldu.

  Politik derin anlaşmazlıklar ve yayın işlerine müdahale nedeniyle tasfiyeye uğrayan grubun içinde yer aldı. Gazeteden ayrıldıktan sonra kendi web sitesinde özellikle Gezi krizi esnasında yazılarını aralıksız sürdürdü. 2013 yazından itibaren Yeni Şafak ve Daily Sabah gazetelerinde, Serbestiyet ve Turkey Agenda internet sitelerinde köşe yazmaya devam etti.

  Aynı zamanda edebiyatçı olan yazarın ilk romanı, “Şimdinin Dar Odası” 2004 İnkılâp Kitabevi Büyük Ödülü’nü kazandı ve 2005 yılında okuyucuya ulaştı. İkinci ve ilk romanın devamı olan romanı "Karşılaşma" ise Ekim 2007'de okuruyla buluştu. Üçüncü romanı Jerusalem ise 2011 yılında Timaş yayınevinden çıktı.

  Markar Esayan İngilizce ve Ermenice dillerini konuşup yazabilmektedir.

  Kitaplar

  * "Şimdinin Dar Odası", İnkılap Kitabevi, Şubat 2005
  * "Karşılaşma", Hayykitap, Eylül 2007
  * "Jerusalem", Timaş Yayınları, Haziran 2011
  * "Dünyayı Durduran 60 Gün", Cemil Ertem ile birlikte, Etkileşim Yayınları, Ağustos 2013
  * "İyi Şeyler", Etkileşim Yayınları, Kasım 2013

 • ×

  2.Bölge

  Oktay SARAL

  Oktay Saral, 18 Mart 1967'de Trabzon'da doğdu. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Emine'dir.
  Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdi.
  Serbest inşaat mühendisliği yaptı. Beş yıl boyunca 1. Amatör Kümede futbol oynadı. 1999 yılında Of Belediye Başkanı seçildi ve bu görevini 2011 yılına kadar sürdürdü. Of Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Başkanlığı, Ofspor Kulübü Başkanlığı, Kızılay Of Şube Başkanlığı görevlerinde bulundu.
  24.Dönem Akparti İstanbul 1.Bölge Milletvekili olarak seçilen Saral Akparti Yerel Yönetimlerden sorumlu başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.
  Aynı zamanda TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm komisyonu üyesidir. TBMM Arabistan dostluk grubu saymanlığı görevini de devam ettirmektedir.
   
  İyi düzeyde İngilizce bilen Saral, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 • ×

  2.Bölge

  Cemal Vanlıoğlu

 • ×

  2.Bölge

  Ayşegül Esra ATİK

  1975'te Ankara'da doğdu. 1992 yılında İstanbul üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü kazandı. Uzun yıllar boyunca özel sektörde çeşitli pozisyonlarda görev aldı. Üsküdar'da bulunan Türk Gençlik Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi'dir. 2008 yılında AK Parti Ataşehir Kurucu Kadın Kolları ilçe Başkanı seçildi.

 • ×

  2.Bölge

  Perihan Toğay

      1965 Bingöl-Solhan doğumlu.1989 yılından bu yana İstanbul Zeytinburnu’nda ikamet etmekte.Kamu Yönetimi Bölümü mezunu.
     Siyasete 2002 yılında AK PARTİ İstanbul-Zeytinburnu İlçe Teşkilatında başladı.2005 tarihinde Kadın Kolları Yönetim Kurulunda aktif olarak görev aldı.Tanıtım Medyadan sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yaptı.2008 yılında Büyükşehir Belediyesinin AK PARTİ adına  yapmış olduğu ‘'Hizmet Yerinde Görülür’’Projesinde rehber olarak görev yaptı.Siyaset Akademisinin ‘’Genel Siyaset’’Programına katıldı.2011 Genel Seçimlerinde AK PARTİ İstanbul 2.Bölgeden Milletvekili Aday Adayı oldu.Adaylığı olmayınca parti teşkilatındaki görevine aktif olarak devam etti.
     Eğitimci bir babanın kızı. Evli,eğitimci eşi ve üç kız çocuğu annesi.

 • ×

  2.Bölge

  Erol Adayılmaz

 • ×

  2.Bölge

  Yavuz Değirmenci

 • ×

  2.Bölge

  Gülver Erdem

 • ×

  2.Bölge

  Mehmet Akif Köse

 • ×

  2.Bölge

  Ömer Faruk Aydemir

 • ×

  2.Bölge

  Buğra Babur

 • ×

  2.Bölge

  Mahmut Bayat

 • ×

  2.Bölge

  Emre Ete

 • ×

  3.Bölge

  Mehmet Mehdi Eker

  1956 yılında Diyarbakır'ın Dicle nehri kıyısındaki Tepe beldesinde Kürtçe adıyla Tep'a Barava'da doğdu.

  İlk ve Ortaöğrenimini Diyarbakır'da tamamladı. Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesini bitirdikten sonra Aberdeen Üniversitesi'nden "Tarım Ekonomisi"alanında Master (MSc) derecesi aldı.

  Ankara Üniversitesi'nde "Hayvancılık İşletme Ekonomisi" alanında "Doktora (PhD)" yaptı.

  Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü'nden "Pilotaj Yüksek Lisans Derecesi" aldı, aynı zamanda Tek ve Çift Motorlu Uçak için Hususi Pilot Lisansına sahip oldu.

  Tarım Bakanlığı bünyesinde çalışma hayatına başlayan Eker, Bakanlık bürokrasisinin, hemen her kademesinde görev yaptı.

  2001 yılında AK Parti'nin kuruluş çalışmalarına katıldı, Parti Programını hazırlayan ekibin içinde yer aldı. AK Parti'nin çeşitli birimlerinde üst düzey görevler yapan Eker, 22. 23. ve 24. dönemlerde Diyarbakır'dan milletvekili seçildi.

  AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Teşkilat Başkanlığı'nda Bölge Koordinatörü görevini üstlendi.

  TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyeliği (Alt Komisyon Başkanı) görevleri yanında, 2004-2005 yıllarında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve Batı Avrupa Güvenlik ve Savunma Meclisi Türk Grubu Üyeliğinde bulundu.

  2 Haziran 2005'te 59. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin "Tarım ve Köyişleri Bakanı" olarak kabineye girdi.

  2007 yılında kurulan 60. Hükümette de Tarım ve Köyişleri Bakanı olarak görev yaptı.  61. ve 62. Hükümet dönemlerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak bu görevine devam etti.

  2011 yılında Estonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen "Terra Mariana Şeref Rütbesi" ile Devlet Nişanı'na layık görüldü.

  2012 yılında Türkiye tarımındaki başarılarından ve küresel açlıkla mücadeleye katkılarından dolayı Fransa Hükümeti tarafından "Chevalier dans I'Ordre du Merite Agricole" Nişanına (Tarım Alanında Şövalye Liyakat Nişanı) layık görülen Türkiye'nin ilk Tarım Bakanı oldu.

  Eker'in çeşitli dergilerde ve gazetelerde yayınlanmış makalelerinin yanında “Tarımdan Kültüre Agrostrateji” ve “Türkiye Tarımının Değişim ve Süreci: Buğday İle Koyun Gerisi Oyun” adıyla yayınlanmış iki kitabı bulunmaktadır.

  AK Parti Ekonomi İşleri'nden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

  Halen AK Parti MKYK görevini sürdüren Eker,  evli ve üç çocuk babası olup İngilizce, Kürtçe ve Arapça dillerine vakıftır.

 • ×

  3.Bölge

  Mustafa Şentop

  Mustafa Şentop, 6 Ağustos 1968'de Tekirdağ'da doğdu. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Nazire'dir.
  Hukukçu, Öğretim Üyesi Prof. Dr., Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesinde Kamu Hukuku alanında yaptı.

  Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 1993'te araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002'de doktor, 2005'te doçent, 2011'de profesör oldu. Marmara Üniversitesi dışında, Fatih, Maltepe, Işık, Doğuş ve İstanbul Ticaret Üniversitelerinde lisans ve lisansüstü seviyesinde dersler verdi. Marmara Üniversitesinde çeşitli idari görevler yaptı; Dekan Yardımcılığı, Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazdı, yönetici ve editör oldu. Çeşitli akademik dergilerde yayın kurulu üyesi ve editör olarak görev aldı, hakemlik yaptı. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü. AK Parti Seçim İşleri'nden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev aldı.

  İyi düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Şentop, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 • ×

  3.Bölge

  Mehmet Doğan Kubat

  21 Kasım 1969'da Ankara'da doğdu. Baba adı Sait, anne adı Zekiye'dir.

  Avukat; Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yaptı.1991 yılından itibaren İstanbul'da serbest avukatlık ve danışmanlık yaptı. Sivil toplum kuruluşlarında üye ve yönetici olarak görev aldı. Seçim ve mahalli idareler hukuku alanlarında kitapları yayımlandı.24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. AK PARTİ TBMM Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve AK PARTİ TBMM Grup Başkanvekili, AK PARTİ MKYK Üyesi ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.Orta düzeyde İngilizce bilen Kubat, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 • ×

  3.Bölge

  Serap Yaşar

  1965 yılında Darende’de doğdu. Baba adı Mustafa, anne adı Pervin’dir.

  İlk, Orta ve Lise öğrenimini Adana’da tamamladı.

  1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

  1989 yılında İstanbul’a yerleşerek, İstanbul Barosu’na kayıtlı serbest avukat olarak çalışmaya başladı.

  1993-1997 yılları arasında Fransa’da Université de Nancy 2’de Fransızca öğrenimine ve Strasbourg Science Humain Fakültesi Türkoloji bölümüne devam etti. Bu süre içinde insan hakları, özellikle de çocuk hakları ve mülteci sorunlarıyla ilgilendi.

  1997 yılından itibaren Türkiye’de insan hakları ve mülteciler konusunda hukuk danışmanlığı ve sivil toplum örgütlerinde avukat olarak çalıştı.

  2001 yılında AK Parti Kurucular Kurulu’nda 4 kadın hukukçudan biri olarak yer aldı ve günümüze kadar AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kurullarında aralıksız görev yaptı.

  MİAD Yönetim Kurulu’nda iki dönem yer aldı.

  Serbest avukat olarak çalışmaktayken 26. Dönemde İstanbul milletvekili seçildi. Adalet Komisyonu Sözcüsü, Dışişleri Komisyonu üyesi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi ve Fransa Dostluk Grubu Başkanıdır.

  Fransızca ve orta düzeyde İngilizce bilmektedir.

  Evli ve iki çocuk annesidir.

 • ×

  3.Bölge

  Feyzullah KIYIKLIK

  1949 yılında Çorum'da doğdu.  Çorum İmam Hatip Lisesi, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1971-72 yılları arasında Beyoğlu Müftülüğünde memur, 1972-74 yılları arasında Safranbolu Lisesin’de öğretmenlik yaptı. 1974-1982 yılları arasında Galatasaray Lisesi'nde öğretmenlik yaparken, serbest avukatlık görevini de sürdürdü.

  1983 yılında Refah Partisi İstanbul İl Yönetiminde görev alarak aktif siyasete başladı. Refah Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Çorum ve Bakırköy Belediye Başkan adaylığı ile İstanbul Milletvekili adayı oldu. 1992 yılında Bakırköy'den ayrılarak ilçe olan Bağcılar'da seçimleri kazanarak bu ilçenin ilk belediye başkanı oldu. Marmara Belediyeler Birliğinde Üyesi ve Başkan Vekilliği görevi ile birlikte 4 yerel seçimde de oylarını artırarak yaklaşık 15 yıl Bağcılar Belediye Başkanlığı görevini sürdürdü.

  23. ve 24. Dönem’de Ak Parti’den İstanbul Milletvekilliği yapan Feyzullah KIYIKLIK, Milletvekilliği görevi döneminde  TBMM İç içişleri Komisyonu Üyeliği, Başkan Vekilliği ve Başkanlığı, TBMM Meclis Çevre Komisyonu Üyeliği, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu üyeliği,  AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı, AK Parti Disiplin Kurulu Üyeliği yaptı.

  7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan 25. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimlerinde, AK Parti İstanbul 3. Bölgeden 3. Sırada  milletvekili adayı oldu.

  Mefkureci Öğretmenler Derneği ile Birlik Vakfı ve Ensar Vakfı’nın kurucu üyesi olarak görev almıştır.

  İyi derecede Arapça, orta derecede İngilizce ve az derecede Farsça bilen KIYIKLIK, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 • ×

  3.Bölge

  Mehmet Muş

  01.05.1982'de Trabzon Sürmene’de doğdu. Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi.  Washington State University School of Economic Sciences'de Ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Özel sektörde Bütçe Planlama ve Raporlama Uzmanı olarak çalıştı. Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi Anabilim Dalında Ekonomi Doktorasını tamamladı.  Ak Parti 24.Dönem İstanbul Milletvekili olarak TBMM Dışişleri Komisyonu Üyeliği, Plan ve Bütçe Komisyon Üyeliği, NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği ve Ak Parti Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevini yaptı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekonomi İşleri Başkanı görevini yürüttü.

  Çok iyi düzeyde İngilizce bilen MUŞ, evli ve 1 kız çocuğu babasıdır.

 • ×

  3.Bölge

  Nureddin Nebati

  Nureddin Nebati, 1 Ocak 1964'te Şanlıurfa Viranşehir'de doğdu.

  Siyaset Bilimi Uzmanı; İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora ünvanını aldı.

  Orta düzeyde İngilizce, az düzeyde Arapça bilen Nebati, evli ve 4 çocuk babasıdır

 • ×

  3.Bölge

  Mehmet METİNER


  Mehmet Metiner, 5 Mart 1960'ta Adıyaman Kâhta'da doğdu. Babasının adı Bedir, annesinin adı Nazı'dır.
  Gazeteci-Yazar; İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi.
  Girişim, Yeni Zemin ve Sözleşme dergilerinin yayın yönetmenliğini yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Fazilet Partisi Genel Başkanı Danışmanı olarak görev üstlendi. Bahçeşehir Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak ders verdi.
  2011 yılında Adıyaman Milletvekili seçildi.
  Yayınlanmış 9 kitabı bulunmaktadır.
  Orta düzeyde İngilizce bilen Metiner, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 • ×

  3.Bölge

  Harun KARACA

  Harun Karaca, 17 Şubat 1962'de Tokat Zile'de doğdu. Babasının adı Osman, annesinin adı Dudu'dur.

  Serbest Muhasebeci ve Yönetici; Zile Ticaret Lisesini bitirdi.

  Özel sektörde üst düzey yönetici olarak görev yaptı. Fatih Belediyesi Başkan Yardımcılığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevlerinde bulundu. Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Asbaşkanı; Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Başkan Vekili; Futbol Federasyonu Genel Kurul Delegesi, Voleybol Federasyonu Genel Kurul Delegesi; Türkiye Karate Federasyonu, Türkiye Judo Federasyonu, Türkiye İzcilik Federasyonu Divan Kurulu Başkanı ve Türkiye Güreş Federasyonu Divan Kurulu Üyesi oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin iştiraki teşebbüslerinde yönetim kurulu başkanı ve üyesi olarak bulundu.

  Orta düzey İngilizce bilen Karaca, evli ve 5 çocuk babasıdır.

 • ×

  3.Bölge

  Tülay KAYNARCA

  1969 İzmit doğumlu. Aslen Ahısha Türklerinden. Edirne Anadolu Meslek Lisesi’ni okul birincisi olarak bitirdi. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde lisansını, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde de yüksek lisansını tamamladı.
  Gazeteci, radyo haber programcısı. Sürekli sarı basın kartı sahibi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Basın Konseyi üyesi. İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği (İYGAD) Kurucu Başkanlığı ve Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkan Yardımcılığı yaptı.
  2002 yılında AK PARTİ İstanbul il yönetim kurulu üyesi olarak aktif siyasete girdi. 2003-2007 yılları arasında Silivri İlçe Başkanı, 2008-2011 yılları arasında İstanbul İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2011 genel seçimlerinde İstanbul 3.Bölge’den milletvekili seçildi. AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Tanıtım Medya Başkan Yardımcısı, T.B.M.M. Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Sözcüsü.
  Evli, 3 çocuk annesi.

 • ×

  3.Bölge

  Mustafa Yeneroğlu

  1975 yılında Bayburt’ta doğdu. 1976 yılında ailesinin Almanya’ya göç etmesi dolayısıyla 1 yaşından itibaren Almanya’nın Köln şehrinde ikamet etti. İlk, orta ve lise eğitimini Köln’de tamamladıktan sonra Almanya’nın önde gelen hukuk fakültelerinden Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ve daha sonra İzmir 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden de mezun oldu. Yeneroğlu, evli ve üç çocuk babasıdır.

  1987 yılından bu yana, yaklaşık 27 yıl boyunca yurtdışındaki sivil toplum çalışmalarına aktif olarak katıldı. İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) teşkilatında çeşitli kademelerde görev aldıktan sonra 2011-2014 yılları arasında IGMG Genel Başkan Yardımcısı ve son olarak IGMG Genel Sekreteri olarak Avrupa’da yaşayan Müslümanlara yönelik çeşitli çalışmalara öncülük etti.

  Avrupa’da Müslümanların meseleleri, din özgürlüğü, ayrımcılık, Türk vatandaşlarının yurtdışındaki sorunları, azınlıklar, yabancılar ve vatandaşlık hukuku, göç ve diaspora politikaları, yurtdışı kültür, eğitim ve din politikaları ile ilgili çalışmalar yaptı. Göçmen ve azınlık hakları konusunda, Avrupa’da artan İslam düşmanlığı ile ilgili siyasi ve hukuki çalışmalarda aktif olarak yer aldı, yüzlerce davayı takip ve koordine etti.

  İlmî ve kültürel faaliyetleriyle de yurtdışındaki Türklere yönelik çeşitli hizmetlerde bulunan Yeneroğlu uzun yıllar boyunca haber ve yorum dergisi Perspektif’in genel yayın yönetmenliğini ve kültür-sanat ve felsefe dergisi Sabah Ülkesi’nin yayın sorumluluğunu üstlendi. Türkiye dışında yaşayan yurttaşlarımızın dillerini, kültür ve kimliklerini muhafaza etmeleri için Türkçe yayınların artırılması konusunda çeşitli çalışmalar yaptı ve bu doğrultuda birçok projeyi hayata geçirdi.

  Göç Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olan Mustafa Yeneroğlu ayrıca Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu üyeliği ve Ayrımcılık ve Irkçılıkla Mücadele Derneği (Fair) kurucu başkanlığı görevlerini yürüttü. Ayrıca bir iletişim ajansının ve yayınevinin kurucu müdürlüğünü yaptı.

  AK Parti’nin 12 Eylül 2015 tarihinde düzenlenen 5. Olağan Kongresinde Merkez Disiplin Kurulu üyeliği görevini üstlendi. Yeneroğlu ayrıca TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyon Başkanlığı görevini yürütmektedir.

 • ×

  3.Bölge

  Erkan Kandemir

  1981 yılında İstanbul’da doğan Erkan Kandemir aslen Rizelidir. Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra İngiltere’de Kingston Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünde yüksek lisans eğitimi almıştır. Sonrasında King’s College London Ortadoğu Araştırmaları bölümde ikinci yüksek lisansını yapmıştır. Ayrıca Cambridge Üniversitesi Uluslararası İlişkiler programına katılmıştır.

  Kandemir, erken yaşından itibaren sosyal çalışmalar içerisinde bulunmuş, çeşitli vakıf ve derneklerde görevler almıştır. Üniversite yıllarında Fakülte Dernek Başkanlığı yapmıştır. Aktif siyasi hayati AK Parti’nin kuruluşuyla başlamıştır. AK Parti İstanbul Gençlik Kolları’nda 2002 yılından itibaren İl Yönetim Kurulu Üyeliği, İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş, 2009 yılında ise Gençlik Kolları İstanbul İl Başkanlığı görevine getirilmiştir. 3 senelik görev süresi sonrasında eğitim amacıyla yurtdışına çıkmıştır.

  2014 yılında Başbakan Danışmanlığı görevine getirilmiştir. Aynı yılın Ekim ayında ise Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına, Sağlık Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır.

  7 Haziran 2015 tarihinde İstanbul milletvekili olarak meclise giren Kandemir, 1 Kasım 2015 seçimlerinde ise 2. kez AK Parti İstanbul milletvekili seçilmiştir. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi olan Kandemir, Karma Parlamenterler Meclisi’nde Siyasi işler ve Demokrasi Komisyonu ve Göç, Mülteciler ve Yerinden Edilmiş Kişiler Komisyonlarında görev almaktadır. Kandemir aynı zamanda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği ve Türkiye – Maldivler Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

  Kandemir evli ve 1 çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

  Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevine devam etmektedir.

 • ×

  3.Bölge

  Halis Dalkılıç

  1968 yılında Malatya’da doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Malatya'da yaptı.
  1986 yılında İstanbul’a taşınarak ticari hayatına başladı.Yüksek öğrenimini ekonomi Alanında tamamladı
  Çeşitli sivil toplum örgütlerinde görevler alarak sosyal ve ekonomik çalışmalar yaptı.   
  Siyasi hayatına Refah Partisi Gençlik Kolları’nda başladı.
  1999 Yılında Fazilet Partisi’nden Zeytinburnu İlçe Belediye Meclis Üyeliği, Grup Başkanvekilliği ve Belediye Başkan Vekilliği, 2004 yılında AK Parti’den Küçükçekmece Belediye Meclis Üyeliği ve Belediye Başkan Vekilliği, 2009 yılında AK Parti Başakşehir’den Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği ve İBB Encümen Üyeliği görevlerinde bulundu.
   
  2009 Yılında 3. Olağan İl Kongresi ile AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi seçildi. 4,5 yıl AK Parti İstanbul İL Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı olarak görev üstlendi ve bu görevini 25 Dönem Milletvekili adaylığı için istifa ettiği tarihe kadar sürdürdü.
   
  Almanca bilen Halis DALKILIÇ evli ve üç çocuk babasıdır
   

 • ×

  3.Bölge

  Mürteza Zengin

 • ×

  3.Bölge

  Yıldız Seferinlioğlu

  1969 yılında Rize Ardeşen’de doğdu. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

  AK Parti Bayrampaşa ilçe kurucusu, 2 dönem ilçe seçim işleri başkanlığı, 2009 yılından itibaren AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı, 2011 Milletvekilliği seçimlerinde İstanbul 2.Bölge SKM Başkanlığı, 2014 Mahalli İdareler Seçimlerinde AK Parti Genel Merkez SKM Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Eylül 2015 itibariyle Genel Merkez SKM Başkanlığı görevini yürütmektedir. 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde İstanbul Milletvekili olarak seçilmiştir.

  Evli ve 3 çocuk babasıdır. İngilizce ve Arapça bilmektedir.

 • ×

  3.Bölge

  Abdullah BAŞCI

  1960 yılı Konya Taşkent doğumlu. İlkokulu, Ortaokulu Taşkentte, Liseyi İstanbul Pertevniyal Lisesinde okudu. Bu dönemde M.T.T.B ve MGV'de çalıştı. Anadolu Üniversi (Eskişehir) İşletme Fakültesinden mezun oldu. İş hayatına İlker İnş. Tekstil, Makina A.Ş.' de İhracat müdürü olarak başladı, daha sonra Koray Giyim Tekstil Ticaret Ünvanı ile kendi iş yerini kurdu.

  Aktif siyasete 1993 yılında Refah Partisi Güngören İlçe Başkan Yardımcısı olarak başlayıp, Fazilet Partisinde bu göreve devam etti. 2002 yılında AK PARTİ Güngören İlçe Kurucusu ve İlçe Başkanlığı görevini 2005 yılına kadar devam ettirdi bu esnada Sentez Tem. Rek. Gıda. İnş. Ltd. ŞTİ. Adı altında bir şirket kurdu, 2011 Milletvekili Şeçimlerinde İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı oldu. 2014 yılında Zorlu Personel ve Tedarik Hizmetleri Ltd. Şti'nin kuruculuğunu yaptı, halen bu şirketlerin faaliyetleri devam etmekte, bu meyanda birçok Sivil Toplum Kuruluşlarında Kurucu, üye, yönetici ve Başkan olarak görevler üstlendim, bunlardan bazıları; KONSİAD - KONEXPO - BESAM - Gana Dostluk Derneği - Mazlum-der - Taşkenliler Derneğidir. Halen KONSİAD (Konyalı Sanayici ve İşadamları Derneği) ve KONEXPO'nun Yönetim Kurulu Başkanlığı görevleri devam etmektedir. 32 yıldır Günören İlçesinde ikamet etmekte. Evli ve Üç çocuk babası.

 • ×

  3.Bölge

  Yunus Ergüne

 • ×

  3.Bölge

  Tülin Mazlumoğlu Kestane

  1969 Kayseri doğumludur. İlk, orta ve lise tahsilini İstanbul’ da tamamlamıştır. İstanbul Kız Lisesi mezunu olup İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesindeki mezuniyetinden sonra bir süre asistanlık görevini yapmıştır. Amerika Birleşik Devletlerinde Chicago da bulunan University of Loyola’ da yabancı dil eğitimi almıştır. Diş hekimliği konularında birçok araştırmalarda bulunmuş olup halen serbest diş hekimi olarak çalışmaktadır. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve 1 çocuk annesidir.
  Mesleki olarak yurt içinde ve yurt dışında birçok konferansa katılan Mazlumoğlu, aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden Şubat 2015 tarihinde mezun olmuştur.
  2009 Yılı yerel seçimlerinde Bakırköy ilçesinde Meclis Üyesi adayı olmuştur. Yine aynı yıl içerisinde Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı yedek yönetim üyeliğine seçilmiştir. Kısa bir süre sonrasında Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı asil yönetime atanmıştır. Bu dönemde, Aile – çocuk komisyon başkanlığı ve İl sağlık komisyon başkanlığı görevlerini yapmıştır.
  2012 Yılı Ak Parti İstanbul İl Kongresi ile Asil yönetim kurulu üyeliğine seçilmiş olup AR-GE den sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevine atanmıştır. AR-GE den sorumlu Ak Parti İstanbul İl Başkan yardımcılığı görevini 8 Şubat 2015 İstanbul İl Kongresine kadar başarılı bir ekip çalışması ile tamamlamıştır.
  Birçok mesleki derneğin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında da aktif görev yapmaktadır.

 • ×

  3.Bölge

  Ahmet AYDIN

 • ×

  3.Bölge

  Hatice Kübra Öztürk Gökkaya

  1977 Ağrı Doğubayazıt doğumludur. İlköğretimi Ağrı’da, lise tahsilini İstanbul Kadıköy İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. 

  Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla  İlişkiler ve Tanıtım Bölümünü bitirdi. İstanbul Üniversitesi İslam Tarihi Ve Sanatları Anabilim Dalında yüksek lisans yapan Öztürk, ikinci üniversite olarak  da İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun olmuştur.

  Bayrak Radyo’da “Gökkuşağı” adlı programla başladığı meslek yaşamına Kanal 7 TV'de, “Gezi Notları, Hafta Sonu Haberleri” programı, 

  Kanal 7 internet haber editörü olarak devam etti. 

  Sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde sırasıyla Halkla İlişkiler Koordinatörü, Dış İlişkiler Koordinatörü olarak çalıştı. 

  2001 yılında AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Kurucu Üyeliği ile başlayan siyasi hayatı, 2005 yılından itibaren Genel Merkez Kadın Kolları 1. 2. 3. Olağan Kongresi ile MKYK üyesi seçilerek Ar-Ge Birim Başkanı olarak devam etti. Sonrasında 25. ve 26. dönem İstanbul 3. Bölge Milletvekili adayı oldu.

  Türkiye Beyazay Derneği Genel Koordinasyon Kurulu üyesi olup engelliler alanında ulasal ve uluslararası arenada çalışmaları gönüllü olarak yürütmektedir. 2017  tarihi itibari ile AK Parti Genel Merkez  Karar  Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiş olup, Genel Merkez Tanıtım  ve Medya Başkanlığında başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

 • ×

  3.Bölge

  Abdullah Sadıksoy

      1961 yılında MUŞ İlinin Bulanık ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Bitlis’in Ahlat İlçesinde, Orta Öğrenimini Bitlis İmam Hatip Lisesinde tamamladı.  Suudi Arabistan İslam Üniversitesi İslami İlimler bölümünde mezun oldu. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Yüksek Lisansını bitirdikten sonra Doktorasını Azerbaycan Milli İlimler Akademisi’nde tamamladı.
  Üç yıl Diyanet işleri Başkanlığında çalışıp, memuriyetini bıraktıktan sonra 1980 yılında Van da başladığı Ticaret hayatına İstanbul Esenyurt İnşaat Sanayinde devam etmektedir. Eğitim ve Hayra Hizmet Vakfı’nın aynı zamanda Genel Başkanıdır. Bir süredir İngiltere’de Language Studies  International’de  İngilizce eğitimine devam etmiştir.    
  1994 yılında Refah Partisi Van İl Teşkilatı’nda Siyasi ve Hukuki İşler  Birim Başkanı olarak siyaset hayatına atılan Sadıksoy, AK PARTİ  Van İl teşkilatı kurucu  üyesi  olup 2002 – 2011 yılları arasında AKPARTİ İl Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür.  
  Evli ve 4 çocuk babası olan Dr. Abdullah SADIKSOY ileri düzeyde Arapça ve İngilizce bilmektedir.

      •    Abdullah Sadıksoy birçok ilmi eserlere imza atmıştır:
      •    Munafikun Suresi Tefsiri, Mekki ve Medeni Ayetler, Nahcivani'n Tefsir Metodu.
      •    Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı ve makaleleri yayınlanmıştır. Van'da faaliyete geçirilen MiKro Kredi Projesinin yönetim kurulu üyeliğini yapmıştır.
      •    Yurt dışında İngiltere,  Suudi Arabistan, Kuveyt, Bulgaristan ve Azerbaycan’da çeşitli Akademik toplantılar ve seminerlere katılmıştır.
      •    Van Tv ve TRT Arapça ‘ da birçok programlara katılmıştır.

 • ×

  3.Bölge

  Müzemmil HEVADPAL

  1977'de Kabil'de doğdu. Marmara Üniversitesi işletme Bölümü'nden mezun oldu. Özel bir sağlık kuruluşunda üst düzey yönetici olarak çalışmaktadır. 2010 yılından bu yana Türkiye iç Denetim Enstitüsü Kurumsal iletişim Komitesi Üyeliği yapmaktadır. Orta düzeyde İngilizce, iyi düzeyde Farsça ve Afganca bilen Hevadpal, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 • ×

  3.Bölge

  Resul Kurt

  1971 yılında Adıyaman’da doğdu. 
  1992 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. 
  Marmara Üniversitesi Sosyal Sigortacılık programında Yüksek Lisans eğitimini, Mali Hukuk programında Doktora eğitimini tamamladı. 
  Çalışma hayatına 1995 yılında, Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü Sigorta Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda Sigorta Müfettiş Yardımcısı olarak başladı. 
  3 yıllık Müfettiş Yardımcılığı dönemini müteakip 1998 yılında Sigorta Müfettişliğine atandı. Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı Sigorta Teftiş Kurulu Başkanlığında Sigorta Müfettişi, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığında Müfettiş ve Başmüfettiş, Rapor Okuma Komisyonu Başkanı olarak çalıştı. 
  Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.  
  2015 yılında 25. Dönem ve 26. Dönem Milletvekili seçimlerinde Ak Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı oldu. 
  Marmara Üniversitesi SBMYO ve BSYO’nda, Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı. 
  Bahçeşehir Üniversitesi BÜSEM İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Uzmanlığı sertifika programı koordinatörlüğü görevini yürüttü. 
  Yayınlanmış 21 kitabı ve 2000’in üzerinde makalesi bulunmaktadır.
  İstanbul Siyasal Vakfı Genel Başkan Yardımcılığı, Sosyal Güvenlik Müşavirleri Derneği Genel Başkan Yardımcılığı, Çerkezmüsellim Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanlığı, Kızılay Bayrampaşa Şubesinde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Sekreter Yardımcılığı yaptı. Çeşitli insani yardım yardım projelerinde gönüllü çalışmalarda bulundu.
  Star Gazetesi’nde (Perşembe-Cumartesi) ve Dünya Gazetesi’nde (Cuma) günlük köşe yazıları yazmaktadır.
  24 TV'de Sosyal Güvenlik Programını; Ülke TV'de "Resul Kurt'la Çalışma Hayatı" programını; Dünya Ekonomi TV'de her hafta Perşembe günleri 17,00'de canlı olarak yayınlanan "Resul KURT'la Çalışma Hayatı" programını; hazırlayıp sundu. 
  TRT 2 ve TRT Haber'de ekonomik gelişmelerin ele alındığı "İş'te Gündem" programını Dr. Bumin Doğrusöz'le birlikte hazırlayıp sundu.
  Evli ve İki çocuk sahibi olup İngilizce bilmektedir. 

 • ×

  3.Bölge

  Yeşil Aytulum Turut

  1979 Muş doğumlu Esenyurt Üniversitesi İşletme Yönetimi öğrencisi.
  2002-2005 Ak Parti Esenyurt Belde Kadın Kolları Kurucu Başkanı, 2005-2008 Ak Parti Büyükçekmece İlçe Kadın Kolları Başkanı, 2008-2012 Ak Parti İstanbul Kadın Kolları İl Yönetim Kurulu Üyesi, Esenyurt İlim Yayma Cemiyeti Kadın Kolları Başkanı, Beylikdüzü Ensar Vakfı Kadın Kolları Başkanı, İstanbul Dostluk Derneği Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Ticaret Odası Kadın Girişimciler Üyesi, İstanbul Muşlular Derneği Onursal Başkanı.
  Evli ve iki çocuk annesi.

 • ×

  3.Bölge

  Zekiye Çapan

 • ×

  3.Bölge

  Murat Çelik

 • ×

  3.Bölge

  Memet Emin Ertekin

 • ×

  3.Bölge

  Hasene Çapar

 • ×

  3.Bölge

  Haşim Taşkıran

  Haşim TAŞKIRAN, 10 Ekim 1964’te Siirt’in  Kurtalan ilçesinde  doğdu. Babasının adı Abdullah, annesinin adı Feride’dir. İlk öğretimi Kurtalan Gözpınar Köyünde, orta ve lise öğretimi Batman’da bitirdi. Yükseköğrenimini İstanbul Newport Üniversitesi Davranış Bilimleri bölümünü bitirdi. Halen Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde İşletme bölümü ve aynı zamanda  Nişantaşı Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde iletişim ve tasarım bölümünde eğitimine devam etmektedir.

   Siyasi kariyerine 1991 yılında Refah Partisi Güngören kurucu ilçe başkan yardımcısı olarak başladı. 1994 yılında Refah Partisi İstanbul İl Genel Meclis Üyeliği, Fazilet Partisi Güngören kurucu ilçe yönetim kurulu üyeliği, Fazilet Partisi Bakırköy ilçe başkan yardımcılığı ve 2002 yılında Ak Parti Bakırköy kurucu ilçe başkan yardımcılığı görevlerini yürüttü. 2004 yerel seçimlerinde Bahçelievler Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi oldu.  

  Sanayici ve İş adamı olan Haşim Taşkıran İSO, İTO, İTKİB, KIZILAY, MÜSİAD gibi STK’larda farklı görevlerde bulundu. 2015 genel seçimleri için Ak Parti Siirt  Milletvekili Adayı.

  İyi düzeyde İngilizce bilen Haşim TAŞKIRAN evli ve 1 çocuk babasıdır.

 • ×

  3.Bölge

  Yasin Zülbaharoğlu

   Üsküplü muhacir bir ailenin evladı olarak 1985 İstanbul-Fatih’te doğdu. İlkokul ve ortaokul Eminali Yaşin İlköğretim Okulu; Lise öğrenimini ise Fatih Lisesinde tamamladı(1991-2003).Fatih Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun olarak üniversite eğitimi aldı (2003-2008). Beş senelik üniversite hayatı boyunca yine sırası ile Hazırlık Öğrenci Temsilciliği(2003-2004), İşletmeBölümü Ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğrenci Temsilciliği (2004-2005)Öğrenci Konseyin Başkanlığı (2005-2006) yaparak öğrencileri temsil etme fırsatı yakaladı. Aynı dönem içerisinde; tüm öğrencilerin ve üniversitelerin yaşamış olduğu sıkıntılara çözüm bulmak, daha kaliteli, daha başarılı bir öğrenim hakkı ve daha yaşanılabilir üniversiteler için İstanbul Üniversiteleri Başkanlar Birliğini kurdu.

  Siyasi hayatına resmi olarak 2006 yılında AK Parti Bayrampaşa İlçe Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyeliği ile başladı. 2007 yılında İstanbul İl Gençlik Kolları Sosyal İşler Komisyon Üyeliği ve 2007 İBB Gençlik Meclis Üyeliği Ve Tanıtım Medya Komisyon Başkan Vekilliği görevlerini başarı ile üstlendi.

  2008 yılında Amerika’da San Diego State University’de dil becerisi ve pazarlama programı eğitimi aldı. 2009 yılında vatani görevini yapmak için eğitimini tamamlayıp ülkeye geri döndü. Askerliğini acemilik dönemini üç ay İstanbul Tuzla Piyade Okulunda daha sonra Asteğmen olarak 9 ay Kıbrıs Güzelyurt’ta bulunan 49. Piyade Alayında BM Sorumlusu olarak tamamladı.

  2010 yılında Bayrampaşa AK Parti İlçe Gençlik Kolları Teşkilat Birim Başkanlığı, 2012 yılında SHİB Başkanlığı görevinde bulundu. 2013 yılı sonunda İlçe Gençlik Kolları başkanının istifa etmesi sebebiyle Gençlik Kolları Vekâlet Başkanı olarak göreve getirildi. 2014 yılının Eylül ayında ise gençlerin önlerini açmak için
  tüm görevlerini devretti.

  STK’larda görevler aldı. Genç İnisiyatif( 15 gençlik derneğinin birleşimi) İnsan Akademisi.

  2013 yılında seçilerek başlamış olduğu Rumeli Türkleri Derneği Teşkilattan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine halen devam ediyor.   Evli ve bir çocuk babası.

 • ×

  3.Bölge

  Hüseyin Koyuncu