Yükleniyor...

ANKARA

Burhan KAYATÜRK

1970 yılında Van’da doğdu. İlköğrenimini Van İskele Yatılı Bölge Okulunda, ortaöğrenimini Ankara Atatürk Lisesinde birincilikle tamamladı. Lisans eğitimini Lahor Teknik Üniversitesi (UET) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde, ilk yüksek lisansını American Internatıonal Unıversty/ Iowa School of Business’ta işletme alanında yüksek onur derecesiyle tamamladı. İkinci yüksek lisansını ise Selçuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler alanında tamamladı.

 Pakistan, Hindistan, Nepal ve Afganistan’da mühendislik, bölge ve proje müdürlükleri yaptı. Yurtdışında 10 yıl süren başarılı bir kariyerin ardından 2000 yılında yurda döndü ve birçok uluslararası firmada danışmanlık ve üst düzey yöneticilik yaptı. Aktif siyaset hayatına AK Parti Ankara İl Teşkilatı’nın kurucusu olarak başladı. Partide Siyaset Akademisi kuruculuğu ve başkanlığını yaptı. Türkiye-Pakistan Dostluk ve Kültür Derneği Başkanlığı ve Türkiye Mühendisler Birliği Onur Kurulu Başkanlığı ile birçok STK’da çeşitli üst düzey görevlerde bulundu. 
 Başarılı bir müteşebbis olan Kayatürk, Araştırmacı Girişimci İş Adamları Derneği İstişare Kurulu Başkanlığı yapmıştır. Kimlik Mağazaları, Paulmark, Maximall, N-City Alışveriş Merkezlerini de bünyesinde bulunduran Kayatürk Group’un kuruluşuna, büyümesine ve yurtdışına açılmasına büyük katkılar sundu. Bu şirketler şu anda istihdam ve ihracat alanlarında ülke ekonomisine önemli bir katma değer sağlamaya ve büyütmeye devam etmektedir.

 23. dönemde Ankara, 24,25,26 ve 28. Dönem Van Milletvekili seçildi. Bu süreçte Dışişleri, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Avrupa Birliği Uyum, Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonları ile AK Parti Grup Yönetimi üyeliklerinde bulundu. TBMM Türkiye-Pakistan Parlementolar arası Dostluk Grubu Başkanlığı yaptı. 

 2007’de Amerika’da, 2009’da Güney Kore’de Genç Dünya Liderleri Toplantısına davet edildi. Asya Parlamenter Asamblesi (APA) Türk Grubu Başkanlığını yürüttüğü esnada yoğun diplomatik çabalar sarf etti. Bu başarılı çabalar neticesinde Aralık 2016’da Kamboçya’da yapılan 42 asil ve 22 gözlemci üyesi olan  APA Genel Kurulunda FETÖ, terör örgütü ilan edildi. Aynı zamanda Türkiye, 2017-2019 yılları için APA Başkanlığına seçildi. 28. Dönem Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı olarak seçildi.
 
 AK Parti’nin 7. Olağan Büyük Kongresi’nde MKYK üyesi seçilen Kayatürk, sırasıyla AK Parti Dış İlişkiler ile Ekonomi İşleri Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Asya Siyasi Partiler Konferansı (ICAPP) 11. Genel Kurulu’nda ICAPP İş Konseyi Başkan Yardımcılığına  seçilen Kayatürk halen bu görevi yürütmektedir.

 İki ülke ilişkilerine sağladığı katkı nedeniyle Pakistan Parlamentosu tarafından kendisine Pakistan Devlet Nişanı takdim edildi.

 Türkçe dışında iyi derecede 7 dil bilen Kayatürk, evli ve 3 çocuk babasıdır.

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.