Yükleniyor...

RİZE

Hayati YAZICI

23 Mayıs 1952’de Rize Çayeli’nde doğdu. İlkokulu Buzlupınar köyünde, orta ve lise öğrenimini Trabzon ve Erzurum İHL’de tamamladı. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Aynı üniversitede kamu hukuku alanında yüksek lisans yapan Yazıcı, 1976 yılında hakim adayı olarak İstanbul Adliyesi’nde kamu görevine başladı. Çayırlı, Mihallıççık ve Kargı Hakimliklerinde bulundu.

Yazıcı, 1984 yılı sonunda kamudaki görevinden ayrılarak İstanbul’da serbest avukat olarak çalışmaya başladı. Çeşitli dernek, vakıf ve siyasi partilerde üye ve yönetici olarak toplumsal çalışmalar içerisinde yer aldı. Yazıcı, bu süreçte Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Avukatı ve Hukuk Müşaviriliğini deruhte etti.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kuruluş sürecinde yer alan Yazıcı, Partinin tüzüğünü hazırladı ve parti programı çalışmasında yer aldı.

AK Parti’nin 73 kişiden oluşan kurucu üyeleri arasındadır.

3 Kasım 2002 seçiminde İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Kasım 2002’den itibaren beş yıl süre ile AK Parti’nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

22, 23. ve 26. Dönem İstanbul, 24. ve 27. Dönem Rize Milletvekili seçilen Yazıcı, 60. Hükümet’te Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, 61. Hükümet’te Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yaptı.

Yazıcı, 24 Mayıs 2016 tarihinden bu yana Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığını görevini sürdürmektedir.

7 Ekim 2023 günü gerçekleştirilen 4. Olağanüstü Büyük Kongre’de MKYK üyeliğine seçilen Yazıcı, aynı gün icra edilen MKYK toplantısında Genel Başkanımızca Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı nasbedilmiştir.

Yazıcı, evli ve 2 çocuk babasıdır. Ailenin 5 torunu vardır.

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.