Yükleniyor...

AFYONKARAHİSAR

Halil ÜRÜN

1947 yılında Konya’nın Yunak ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Yunak’ta tamamlayan Ürün, Adana Erkek Lisesini 1964 yılında bitirdi. Aynı yıl girdiği İTÜ İnşaat Fakültesi’nden Mart 1970 yılında İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu.

1969-71 yılları arasında Karayolları 3. Bölge Müdürlüğünde Köprü Kontrol ve Şantiye Mühendisliği yaptı. 1971 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesine Asistan olarak atandı. 1973 yılında mesleki çalışmalarda bulunmak üzere Üniversitesi tarafından 1 yıl süre ile İngiltere’ye yollandı. İTÜ İnşaat Fakültesinde başladığı doktora çalışmalarını 1978 yılında tamamlayarak “doktor” ünvanını aldı. Daha sonra aynı bilim dalında “doçentlik” unvanını kazandı. 1971-88 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde 17 yıl öğretim üyeliği yaptı.

1988 yılında Üniversiteden ayrılarak Refah Partisinden Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu. 26 Mart 1989’da yapılan seçimlerde yüzde 40’ın üzerinde oy alarak bu göreve seçildi. 1994’te tekrar aday gösterildiği bu göreve yüzde 49 oyla ikinci kez seçildi. Toplam 10 yıl boyunca bu görevi başarı ile yürüttü. Görevde bulunduğu 1993 yılı içinde Japonya’da tertip edilen “The World Lead of City Conferance”ına Japon Hükümetince davet edildi. Burada, dünyanın “Şehir Öncüsü” 8 belediye başkanı arasına girerek ödül aldı. Çok sayıda bilimsel makalesi olan Ürün, ulusal ve uluslar arası pek çok kongre sempozyum ve konferansa katılmıştır.

22. dönemde Konya milletvekilliği yapan Ürün, Adalet ve Kalkınma Partisinin kurucu üyelerindendir.

Halil Ürün, evli ve 3 çocuk babasıdır.

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.