Yükleniyor...

BURSA

Zekeriya BİRKAN

01 Ocak 1967 yılında Trabzon’un Çaykara ilçesinde doğdu. Liseyi ise Anakara Keçiören Lisesi’nde tamamladı. 1987 yılı Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Akademisi’nde 2 yıl öğrenim gördükten sonra girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1992 yılında mezun oldu.

Siyasi hayatına Üniversite yıllarında, Milli Gençlik Vakfında başlayan Birkan, Refah Partisi il-ilçe yöneticiliği ve 1998 yılında Fazilet Partisi Nilüfer Kurucu İlçe Başkanlığı yapmıştır. 1999 yılında yerel seçimlerde Fazilet Partisi Nilüfer Belediye Başkan adayı olmuştur. 2003 yılında AK Parti il-ilçe delegesi ve 2014 yılında AK Parti İl Demokrasi ve Hakem Kurulu Başkanlığı görevinde bulundu. 07 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde AK Parti’den 25.Dönem Bursa Milletvekili seçildi.

28 Şubat sürecinde sosyal ve sivil hayattaki hukuksuzluklara karşı yürütülen mücadelede, avukat olarak aktif bir biçimde yer aldı.

MÜSİAD, Mazlum-Der üyeliğinin yanı sıra, üç dönem İlim Yayma Cemiyeti Bursa mütevelli heyeti üyeliği, Bursa Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanlığı ve Bursaspor Yönetiminde Denetim Kurulu üyeliği yaptı. HU-DER Hukuki Araştırmalar Derneği Bursa Temsilciliği’ni açarak kurucu başkanlık, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeliği ve şube başkanlığı görevinde bulundu.  Bursa Gençlik ve Eğitim Vakfı (BURGEV) kurucu üyesi ve vakıf başkan yardımcısıdır.

Mesleki hayatına 1992 yılında Bursa’da serbest avukat olarak başladı. Serbest avukatlığın yanı sıra 2004-2009 yılları Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı hukuk danışmanlığı ve Bursa Ticaret Sanayi Odası (BTSO) hukuk danışmanlığı görevinde bulundu. Uluslararası Tahkim davlarında çalıştı. 25 Dönem Bursa Barosu başkanlığına seçildi.

Zekeriya Birkan evli ve üç çocuk babasıdır.

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.