Yükleniyor...

KONYA

Meryem GÖKA

Konya Cihanbeyli’nin geniş ve tanınmış ailesi Üçleroğlu’larının önde gelen simalarından Kemal Üçleroğlu’nun kızı olan Meryem Göka; babası Kemal Üçleroğlu’nun 1960’lı yılların zor şartlarında çalışmak ve mühendislik (elektrik) alanında yüksek tahsil yapmak için gittiği Almanya’da dünyaya geldi.

İlk ve orta eğitimini Almanya’da tamamlayan Göka, babasının “memleketimizin yetişmiş mühendise ihtiyacı var” düşüncesini hayata geçirmek üzere ailesiyle birlikte geri döndüğü Türkiye’ye 1977 yılında geldi. Meryem Göka 1987 yılında ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü’nü Şeref Öğrencisi olarak bitirdi. AK Parti Kadın Kollarının 2008 yılı Olağan Kongresi’nde MKYK Üyeliğine seçilmesinin ardından Çevre Komisyonu Başkanlığı’na getirildi.

2011-2014 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Sosyal İşler Başkanlığı görevini üstlenen Göka 2014 yılında ICAPP (Asya Siyasi Partiler Uluslararası Konferansı) Kadın Kolları Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 2015 yılından itibaren ICAPP Kadın Kolları Eş Başkanı olarak görevine devam eden Göka, 2017 yılında getirildiği AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevinin ardından, 2019-2023 yılları arasında AK Parti Almanya Temsilcisi olarak görev yaptı.

Göka, 28. Dönem AK Parti Konya Milletvekilidir.

Anadil seviyesinde Almanca konuşan Göka, aynı zamanda ileri derecede İngilizce bilmektedir. Meryem Göka evli ve 3 çocuk annesidir.

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.