Yükleniyor...

ŞANLIURFA

Cevahir Asuman YAZMACI

1973 yılında Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde doğdu. Anne adı Zerki baba adı Ahmet’tir. Hamidiye Alayları Komutanı İbrahim Paşa’nın torunudur.

İlk, orta ve lise eğitimini Şanlıurfa’da tamamlayan Yazmacı, Brayer State Üniversitesi’nde İşletme Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitenin Türkiye Temsilciliği İşletme Bölümünde hazırladığı "İş Hayatında Kadının Yeri ve Şanlıurfa İli Örneği," tez çalışması bölgedeki "Kadının Toplumdaki Yeri ve Gelişimi" çalışmalarında bilimsel bir temel oluşturdu. 

Cevahir Asuman Yazmacı, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasının kuruluş tarihi 1894’ten bu yana seçilmiş ilk kadın Meclis Üyesidir ve iki dönem Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’nda görev yaptı.

Şanlıurfa Girişimci İş Kadınları Derneği Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Genel Başkan Yardımcılığı, Şanlıurfa İli Kültür Eğitim ve Araştırma Vakfı’nda (ŞURKAV) Yönetim Kurulu Üyeliği devam etmektedir. 

Yazmacı, 2018 yılında Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Şehrine Değer Katan Kadınlar Ödülü’ne, 2017 yılında da ‘Gastronomik değerlendirmede 2017’nin Yükselen Değerler Ödülünü’ne layık görüldü. 

Şanlıurfa’nın ilk kadın girişimcisi olan ve 30 yıldır kentsel kalkınmaya değer katan Yazmacı, kadın, çocuk, genç, yaşlı ve toplumun dezavantajlı kesimlerini gözeten sosyal projeler yürütüyor.
 

Türkiye-Liberya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı olarak da görev yapan Yazmacı, iyi düzeyde İngilizce, Arapça ve Kürkçe bilmektedir.

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.