BİNALİ YILDIRIM

BİNALİ YILDIRIM

Binali Yıldırım, 20 Aralık 1955 tarihinde Sivas’ın Gölova ilçesinin Günalan köyünde dünyaya geldi. Baba adı Dursun, anne adı Bahar’dır. Çocukluk yılları Erzincan Refahiye’de geçmiştir. İlkokulu Kayı köyünde, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlamıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde asistan ve araştırma görevlisi olarak çalıştı.

1978 – 1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi’nde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı.

1990 – 1991 yılları arasında İsveç’te bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) bağlı Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitim sırasında toplam 6 ay İskandinavya ülkeleri ve Avrupa’da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu.

1994 – 2000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri’nde (İDO) Genel Müdürlük görevi yaptı. Bu görevi sırasında İstanbul’da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı. Başta İstanbul – Yalova ve Bandırma hatlarının açılarak, Adnan Menderes ve Turgut Özal hızlı feribotlarının sefere konulması olmak üzere İstanbul’a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla İDO’yu alanında dünyanın en büyük şirketleri arasına soktu.

Adalet ve Kalkınma Partisinin kurucuları arasında yer aldı.

3 Kasım 2002 genel seçiminde AK Parti İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girerek, 58. ve 59. AK Parti hükümetlerinde Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı.

22 Temmuz 2007 genel seçiminde AK Parti Erzincan milletvekili seçildi ve 60. AK Parti hükümetinde Ulaştırma Bakanı olarak kabinedeki görevine devam etti.

12 Haziran 2011 genel seçiminde AK Parti İzmir milletvekili seçildi ve 61. AK Parti hükümetinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak kabinedeki görevini sürdürdü.

 

Bakanlık görevleri sırasında gerçekleştiği önemli projelerden bazıları:

  • 2003 – 2013 yılları arasında 17.500 km bölünmüş yol yapılması
  • 2002 yılında 26 adet olan aktif havalimanı sayısının 55’e çıkarılması
  • Ankara – Eskişehir, Ankara – Konya, Ankara – İstanbul Yüksek Hızlı Tren projeleri
  • Marmaray projesi ile İstanbul’un Asya ve Avrupa yakalarının denizaltından demiryolu ile birbirine bağlanması,
  • İstanbul’un iki yakasını denizin altından birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli
  • Yavuz Sultan Selim Köprüsü
  • İstanbul – İzmir Otoyolu ve dünyanın en uzun asma köprülerinden biri olan Osman Gazi Köprüsü
  • 213 km Yüksek Hızlı Tren demiryolu hattı inşası, 9.350 km konvansiyonel demiryolu hattının yenilenmesi
  • Avrupa’nın en büyük konteyner limanlarından biri olan Çandarlı Limanı
  • Dünya’nın en büyük havalimanlarından biri olacak olan İstanbul 3. Havalimanı
  • Dünyada %5 büyüyen havacılık sektöründe Türkiye’de %15’lik büyüme

Ayrıca Avrupa ve Asya kıtaları arasında uluslararası ulaşım için hizmet verecek çok önemli projelerden biri olan Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu ve Karadeniz Sahil Yolu projeleri de gerçekleştirdiği çalışmalardan bazılarıdır.

Bakanlıkları esnasında, Bilgi Toplumu vizyonu ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim alanında uyguladığı politikalar ve projeler sayesinde ülkemizde aşağıdaki gelişmeler kaydedilmiştir:

  • 2002 yılında 23 milyon olan mobil telefon abone sayısı 72 milyona çıkmıştır.
  • 2002 yılında 3 bin olan geniş bant abone sayısı 41 Milyona çıkmıştır.
  • 2002 yılında aylık 126 dakika olan telefon görüşme süresi 370 dakikaya çıkmıştır.
  • 2002 yılında aylık 7 adet olan kısa mesaj gönderme adedi aylık 218 mesaja çıkmıştır.
  • 2003 yılında 97 olan yetkili telekom operatörü sayısı 1.100 adede çıkmıştır.
  • 2003 yılında 900 milyon TL olan E-Ticaret hacmi 21 kat büyüyerek 18,9 Milyar TL’ye çıkmıştır.

Kasım 2015’deki genel seçimlerde tekrar AK Parti İzmir Milletvekili seçildi ve 64. Hükümet'te yeniden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak yer aldı. Mayıs 2016’da yapılan olağanüstü kongrede AK Parti Genel Başkanı seçildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 65. Hükümeti kurmakla görevlendirildi ve Başbakanlık görevini üstlendi.

Başbakanlık görevi sırasında Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihinde önemle hatırlanacak birçok tarihi gelişme yaşandı:

  • 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimine karşı, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte ilk andan itibaren demokrasinin ve millet iradesinin korunması için mücadele etti.
  • 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen halk oylaması ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kabul edildi.
  • Terörle, taarruz yöntemiyle mücadele neticesinde yurt içinde ve yurt dışında teröre karşı önemli başarılar kazanıldı.
  • Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtları başarıyla icra edilerek sınır ötesi güvenliğimiz tesis edildi.

24 Haziran 2018 genel seçimlerinde AK Parti İzmir milletvekili seçildi. Seçimlerin ardından hayata geçen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte Başbakanlığın yürürlükten kaldırılmasıyla Binali Yıldırım, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Son Başbakanı” olarak tarihe geçti.

12 Temmuz 2018 tarihinde 28. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ilk Meclis Başkanı olarak görev yaptı.

Bakanlığı, Başbakanlığı ve Meclis Başkanlığı dönemlerinde ulusal ve uluslararası birçok üniversite tarafından Fahri Doktora unvanı verildi:

Bakanlığı döneminde;

  • 20 Temmuz 2006: Girne Amerikan Üniversitesi
  • 19 Haziran 2009: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  • 7 Mayıs 2010: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  • 29 Eylül 2010: Yozgat Bozok Üniversitesi
  • 28 Şubat 2011: Anadolu Üniversitesi
  • 12 Eylül 2011: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  • 20 Eylül 2011: Kırklareli Üniversitesi
  • 23 Aralık 2011: Almanya Berlin Teknik Üniversitesi
  • 6 Haziran 2012: Pamukkale Üniversitesi
  • 2 Aralık 2012: Dünya Denizcilik Üniversitesi
  • 22 Mart 2013: Okan Üniversitesi

 

 

 

Başbakanlığı döneminde;

  • 26 Mart 2017: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  • 6 Mayıs 2017: Moldova Komrat Üniversitesi
  • 13 Haziran 2017: Piri Reis Üniversitesi
  • 29 Eylül 2017: Çanakkale 18 Mart Üniversitesi
  • 18 Ekim 2017: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  • 21 Ekim 2017: Fırat Üniversitesi
  • 22 Kasım 2017: Yıldız Teknik Üniversitesi
  • 24 Mart 2018: Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  • 6 Nisan 2018: Moğolistan Devlet Ulusal Yönetim Akademisi

Meclis Başkanlığı döneminde;

  • 4 Ekim 2018: Ege Üniversitesi
  • 18 Ekim 2018: Marmara Üniversitesi
  • 23 Ekim 2018: Kafkas Üniversitesi
  • 26 Ekim 2018: Üsküdar Üniversitesi
  • 18 Kasım 2018: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi

2019-2020 yılları arasında;

  • 11 Ekim 2019: Yalova Üniversitesi
  • 24 Ekim 2019: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  • 31 Ekim 2019: Konya Selçuk Üniversitesi
  • 18 Kasım 2019: Girne Üniversitesi
  • 25 Kasım 2019: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  • 24 Şubat 2020: Süleyman Demirel Üniversitesi

Devletin bekası, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğü, toplumun huzuru, birlik ve beraberliğine yönelik üstün başarılarından dolayı 13 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Devlet Şeref Madalyası tevdi edilmiştir.

24 Mart 2021 tarihinde AK Parti 7. Olağan Kongresi’nde MKYK üyeliğine seçilen Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkanvekilliği görevini yürütmektedir.

Evli, 3 çocuk babası ve 7 torunu olan Binali Yıldırım, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.