Rıfat SAİT

Rıfat SAİT

1966 tarihinde İzmir'de doğdu. 1983 yılında Buca Endüstüri meslek lisesi Elektronik bölümünden mezun oldu. Sanyo televizyon fabrikasında Elektronik stajını...

1966 tarihinde İzmir'de doğdu. 1983 yılında Buca Endüstüri meslek lisesi Elektronik bölümünden mezun oldu. Sanyo televizyon fabrikasında Elektronik stajını tamamladı.

1983-85 yıllarında Dokuz Eylül üniversitesi İzmir meslek yüksek okulunda muhasebe eğitimi aldı.

1991 yılında Çukurova üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler fakültesi  İngilizce iktisat bölümünden mezun oldu.Balıkesir üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Avrupa Birliği ve KOBİ'ler üzerine yüksek lisans yaptı.

Özel sektörde 15 yıllık iş deneyimi olan Rifat Sait, 2007 yılında kendi şirketi SR Danışmanlık Limited şirketini kurdu. 

Sait, 20 yılın üzerinde Balkanlar üzerinde çalışmaktadır. İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu kurucusu ve Genel Sekreteri, Kosova Rumeli Derneği Asbaşkanlığı, Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 

Sarı basın kartı sahibi olan Sait, Türkiye gazetesi, Dünya gazetesi, Akşam gazetesi ve Yeni Asır gazetelerinde çeşitli köşe yazıları ve makaleler yazmıştır. Kanal 35 televizyonunda 4 yıl canlı yayın programlar yapan Sait, 2007 yılından itibaren bugüne değin aralıksız imtiyaz sahibi olduğu Balkan Günlüğü gazetesini çıkartmaktadır. 

Rifat Sait, halen Star Gazetesi Ege ekinde, Yenigün gazetesi ve sahibi olduğu Balkan Günlüğü gazetelerinde haftalık köşe yazıları yazmaya devam etmektedir.

2002 yılında ilk kez AK Parti'de siyasete atılan Rifat Sait, AK Parti İzmir il yönetim kurulu üyeliği ve  il SKM Başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

2009 yılında AK Parti'den İzmir Buca Belediye meclis üyeliğine seçilen Sait, 2011 yılında da 24.Dönem AK Parti İzmir milletvekili seçilerek parlamentoda görev yapmıştır.

Rifat Sait, 2011-2014 döneminde  TBMM’de Parlamentolar arası Arnavutluk Dostluk Grubu Başkanlığı ve Dışişleri komisyon üyeliği yapmıştır. İngilizce ve  Balkan dillerinden Arnavutça bilen Sait, evli ve 3 çocuk babasıdır.