26. Dönem Milletvekili Aday Listesi


 • ×

  Öznur Çalık

  Öznur Çalık, 1 Ocak 1965 Pütürge-Doğanyol doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimini Malatya'da tamamladı. 1988 yılında Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden mezun oldu. Sosyal Politikalar üzerine Yüksek Lisans yaptı.

  Meslek kuruluşlarında ve aile, kadın, çocuk, bebek, sağlık ve sosyal alanlarda faaliyet yürüten ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütlerinde görevler üstlendi.

  Kuruluşundan itibaren Adalet ve Kalkınma Partisi kadrolarında yer aldı. 2003 yılında partisinin 1. Olağan Kongresi’nde MKYK üyeliğine seçildi. 23. 24. ve 25. dönem Malatya Milletvekilliği yaptı. Bu süre boyunca; Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Kurucu Üyeliği ve Başkanvekilliği, Erken Yaşta Evlilik İnceleme Komisyon Başkanlığı, Sağlık, Aile ve Sosyal İşler Komisyon Üyeliği, TBMM Nüfus Kalkınma Grubu Başkanlığı ve Avrupa Parlamenterler Forumu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ağustos 2014 – Ağustos 2015 tarihleri arasında AK Parti Halkla İlişkiler’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Malatya Milletvekillidir.

  Evli ve iki çocuk annesidir. İngilizce bilmektedir.

 • ×

  Taha Özhan

  Üniversite öncesi eğitimini Malatya’da tamamlayan Taha Özhan, lisans eğitimini New York’ta, yüksek lisansını ise aynı şehirdeki New School for Social Research’de “Küresel Ekonomi-Politik” alanında tamamladı. Akademik çalışmaları sırasında üniversitelerde çeşitli dersler de veren Özhan, doktorasını ''Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler'' alanında yaptı. Düşünce kuruluşu Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı kurucu ekibi içerisinde yer almak üzere 2005 yılında Türkiye’ye döndü. 

  2009 yılında SETA Başkanı olan Özhan,  gerek Türkiye gerekse de bölge ülkelerinde gerçekleştirdiği  saha raştırmalarında bölgesel değişimi ve aktörlerini yakinen takip etme imkânı buldu. Bu yıllarda AK Parti strateji ekipleri içerisinde de yer alan Özhan, Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan olması üzerine 2014 Ağustos’unda SETA Başkanlığından ayrılarak Başbakan Başdanışmanlığı görevine atandı. Birçok uluslararası mecrada akademik çalışmaları yayımlanan Özhan, ulusal ve uluslararası medyada da sık sık yazıları ve yorumlarıyla yer aldı. Farklı Türkçe ve İngilizce gazetelerde yazdığı köşe yazılarına Star Gazetesi, Daily Sabah ve Middle East Eye’da devam eden Özhan’ın, yayımlanmış çeşitli Türkçe ve İngilizce makale ve kitapları da bulunmaktadır.

  Evli ve üç çocuk babasıdır.

 • ×

  Mustafa ŞAHİN

  3 Şubat 1956 yılında Malatya Battalgazi Boran-Toygar Köyünde doğdu. Babasının adı Faik Annesinin adı Besime’dir.

  İlk,  Orta ve Lise Eğitimini Malatya ilinde tamamladı. İnönü Üniversitesi Fen –Edebiyat Fakültesi  Fizik Bölümünü bitirdi. Üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliği( MTTB) bünyesinde Üniversite temsilcisi oldu. Sanayici,İş  adamı ve Özel Öğretim Kurumları İşletmeciliği yaptı. Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği(MÜSİAD), İlim yayma Cemiyeti ve çeşitli STK’ların kurucu üyeliği ve yönetimlerinde  yer aldı. Ak Parti’nin Kuruluş çalışmalarında aktif olarak katıldı. 2003-2008 yılına kadar Malatya Ak Parti Yerel Yönetimler ve Teşkilattan sorumlu İl Başkan Yardımcılıkları görevlerini üstlendi. 2008 sonu ile 12 Haziran 2011 tarihleri arasında İl Başkanlığı görevinde bulundu. 12 Haziran 2011 tarihinde Malatya’dan 24. dönem Ak Parti Milletvekili olarak Parlamento’ya girdi.

  Orta derecede İngilizce bilen Şahin; Evli ve 2  kız, 3 Erkek olmak üzere 5 çocuk babasıdır .

 • ×

  Nurettin Yaşar

  Nurettin Yaşar 1961 Malatya doğumlu. İlk, Orta ve Lise tahsilini Malatya'da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

  6 yıl Serbest Avukat olarak çalıştıktan sonra Malatya Organize Sanayii Bölgesinde Tekstil İşletmesi ve Ticaret yapmaktadır. İstanbul'da MİAD kurucusudur. Türkiye Hukukçular Derneği Üyesi, Yeni Anayasa Platformu Üyesidir.

  4 çocuk babasıdır.

 • ×

  Bülent Tüfenkçi

  1966 Malatya-Yeşilyurt doğumlu. Ortaokul ve Lise öğrenimini Yeşilyurt İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1984 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu oluktan sonra Ticaret Hukuku üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı.

  1991 yılında Malatya’ya yerleşerek serbest avukat olarak çalışmaya başladı.  Tüfenkci, 2001 yılında AK PARTİ Malatya teşkilatının kuruluşunda yer aldıktan sonra teşkilata çeşitli kademelerde aktif oldu. 2011 – 2015 yılları arasında AK PARTİ Malatya İl Başkanlığı görevini yaptı.

  25. ve 26. Dönemlerde Malatya Milletvekili seçilmiştir. 64. Hükümet'te Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev almıştır.

  Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 • ×

  Ufuk Önalan

  1983 yılı Ağustos ayında dünyaya geldi. İlkokulunu Kazımkarabekir'de, ortaokulu İmam Hatip'te,liseyi de Malatya Lisesi'nde bitirdi. 2003 yılı Haziran ayına kadar yaşamını Malatya'da devam ettirdi. Babasının Bayındırlık Bakanlığı'na atanmasıyla 2003 Haziran ayında Ankara'ya taşındı. 2004-2006 yılları arasında Konya Ereğli MYO'da İnşaat Bölümü'nü bitirdikten sonra 2007 yılında Ankara'ya tekrar döndü. 2007 yılında Çankaya Gençlik Kolları'nda parti içinde görev almaya başladı.

  2009-2011 yılları arası Genel Merkez Gençlik Kolları Ar-Ge Başkanlığı'nda Kurucu Lideri R.T. Erdoğan'ın sosyal medya hesaplarının planlaması ve stratejisini geliştirmek için yoğun mesai harcadı.

  Önalan 2010 yılı Haziran ayında Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü'nde çalışmaya başladı. 6 çocuklu memur bir ailenin evladı olan Önalan 2010-2014 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nü bitirdi.

  Önalan orta seviyede İngilizce biliyor ve bekar.